Connect with us

Haberler

Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut

Published

on

Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut;  Daha ekonomik, daha güvenli ve daha kalıcı

Çok sayıda endüstriyel temizleme uygulamalarında solventlerin kullanımı önemli proses avantajları sunmaktadır. Bu avantajlardan en iyi biçimde yararlanabilmek için Dürr Ecoclean, sistem programını sürekli geliştirmeye devam etmektedir.  Bu olanak, diğer bir taraftan, temizlik sisteminin temizlik görevine tam olarak uyarlanabilmesini sağlar.( Entegre parça muhafaza özelliği ile veya olmadan.)Diğer taraftan, solvent- tabanlı temizlik işlemlerindeki maliyet verimliğini, proses güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini arttırabiliriz.

DE_Compact 70C_2_red_381x280

Organik solventler endüstriyel parçalarda ve oldukça yağlı yüzey temizliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela, yağsız yüzeyde parça şekillendirilen ortamlarda ve kurutulması zor parçaların işleminde veya yağ ile çalışan makina ve şekillendirme işleminde ya da daha sonraki işlemlerde. Bu temizlik işlemlerinin ne kadar ekonomik, güvenli ve çevreye uygun biçimde gerçekleştirildiğiyse sistem tekniğine bağlıdır. Dürr Ecoclean ısı geri kazanma sistemi, bypass filtresi ve enjeksiyonlu akım kontrolü (IFW) gibi kapsamlı seri donatımlarla, yüksek performans, enerji tüketimi ve emisyonları azaltma tertibatlarıyla ön plana çıkan temizlik sistemleriyle bu alanda oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu temizleme sistemleri halojenlenmiş hidrokarbonların yanı sıra modifiye edilmiş alkoller üzerinde çalıştırılabilmektedir. Tam vakum bünyesinde faaliyet gösterir, yedek güvenlik tekniği ve entegre taban tepsileri ile donatılmıştır. Filderstadt tabanlı üretici tarafından sağlanan solvent- tabanlı temizlik sistemleri özel temizlik için uyarlanabilir, hacim, veri ve parça geometrisi için uyarlanabilir.

 DE_70C_Detail_2_420x280

Üretim dışı zamanları en aza indirmek için kısa döngü sureleri

Temizlik işlemini temizlik gereksinimi yüksek olduğu zamanlarda da mümkün olduğunca verimli hale getirebilmek için Ecoclean sistemleri, hem yüksek bir vakum gücüne hem de kuvvetli pompalara ve büyük hat kesitlerine sahiptir. Bu konstrüksiyon detayları sayesinde çalışma bölmesinin ve tankların hızlıca doldurulması ve boşalması ve ürün sepetine optimum solvent iletimi mümkündür. Bu sayede, 1 mbar’dan daha küçük bir son basınçta, geometrik açıdan en karışık parçalarda bile hızlı ve tam bir kurutma sağlayabilen oldukça güçlü bir vakum teknolojisiyle bağlantılı olarak oldukça kısa takt süreleri ve dolayısıyla daha yüksek bir hacim elde edilebilmektedir.

Onaylanmış süreçler

Örneğin tıp teknolojisindeki geçerli işlemler veya sonradan yapılan sertleştirme, CVD ve PVD kaplaması, lehimleme, kaynak ve yapıştırma gibi işlemler için şart olan yağsız yüzeyler genellikle hassas temizlik gerektirmektedir. Bunun için de solvent temizlik sistemleri çok kademeli temizlik yapabilmek için çok sayıda tankla ve akım kaplarıyla donatılması mümkündür. Elektro polisajlı bir çalışma bölmesi ve optimum hale getirilmiş akım şartları, temizlenmiş parçaların tekrar kirlenmesini sağlayacak kirlerin sistem içerisinde kalmamasını sağlar. Bu noktada temizlik kalitesinin yüksek olmasını, temizlik maddesini saatte 100 kere sirküle eden seri donanım bypass filtresi de sağlamaktadır. Bunun anlamı solventin iki dakikalık bir temizlik işleminde en az üç kere filtrelenebilmesidir.

DE_71C_Anlage_2_red_421x280

Sıvı arıtma kirlere şans tanımıyor

Dürr Ecoclean sistemleri,  solventin sürekli işlemi için seri donatıma dahil entegre, tam otomatik bir distilasyon tertibatına ve bir tam akım filtresi ve bypass filtresine sahiptir. Standart distilasyon modülü, saatte beş litreye varan yağ girişi olsa da sabit ve iyi bir yağ arındırma performansı sağlamaktadır. Yağ girişi daha yüksekse veya hassas temizlik gerekiyorsa opsiyonel olarak sisteme entegre edilmek için aralıksız bir yağ dışarı atma sistemi bulunmaktadır. Kompakt distillation modülü, dışarı atılan yağ içinde bulunan solvent miktarını yüzde birden aza indirir. Bu da pahalı özel yağların geri kazanılmasını ve örneğin yeni yağlarla kombine edildiklerinde tekrar işlemde kullanılabilmelerini mümkün kılar.

Tam akım filtresi sayesinde solvent, çalışma bölmesi hem doldurulurken hem de boşaltılırken temizlenir. Tüm filtre gövdeleri temel olarak kese ve kartuş filtrelerin kullanılması için uygundur ve kolay bir filtre değişimi sağlar. Hassas filtreleme içinse 1 µm’ye varan kartuş filtreler kullanılabilir.

 

Sürekli enerji tasarrufu için tasarlanmıştır

Filderstadt’ta solvent tabanlı parça temizleme ekipmanları enerjiyle ilgili konularda da avantajlar sunmaktadır. Buna göre birinci akım kabı tam olarak distilasyon tertibatındaki atık ısıların geri kazanılmasıyla ısıtılır. Akıllı ve müşterilere özel üretim döngüsüne uyarlanabilen bu tesisat kumandasıyla %20’ye kadar elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmektedir. Bunların dışında distilasyon tertibatının ısıtma gücünün ihtiyaca göre ayarlanabilmesi sayesinde bu işlem adımı için gereken enerjinin maksimum %40’ının tasarrufunu mümkün kılmaktadır. Soğutucu cihazların işletimi için elektriğe gerek olmadığından standart su soğutması da yine enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

 

Akıllı teknoloji düşük emisyon seviyesi

Dürr Ecoclean, tesisat ve sistemlerini tasarlarken solvent tüketimini dolayısıyla da emisyonları azaltmaya özellikle önem vermektedir. Bu nedenle tüm Ecoclean solvent – tabanlı temizlik sistemleri VOC yönetmeliğindeki eşit değerin (yıllık bir ton solvent) altında bir değerde kalmaktadır. Efektif madde hazırlama sisteminin yanı sıra buna ayrıca derin donduruculu kondansatörler de katkı sağlamaktadır. Bunlar dışarı atılan havayı 0 ila +5°C arasındaki sıcaklıklara kadar soğutmaktadır. Bundan dolayı da +25°C atık hava sıcaklığına ulaşan diğer soğutma sistemlerine kıyasla atık hava içinde daha az solvent konsantrelerinin bulunması sağlanır. Ayrıca kullanılan atık hava tekniği sayesinde, temizlik işleminden sonra çalışma bölmesinin genellikle temiz havayla “yıkanmasını” gereksiz kılmaktadır. Bu sayede atık hava miktarı azalmaktadır.

Dürr Ecoclean Grubu Hakkında

Endüstriyel temizlik, otomasyon ve filtreleme işlemleri için lider sağlayıcısıdır. Şirketler grubu otomobil endüstrisi ve tedarikçilerine, genel olarak dünyadaki tüm pazarlar için yeni standart sistemler, şirketlere özel sistem çözümleri ve hizmetler sağlamaktadır. Dürr Ecoclean, Dürr Holding’e bağlı bir şirket olup tüm dünyada 8 ülkedeki 10 şubesinde yaklaşık 1.000 kişi çalıştırmaktadır.

Dürr Hakkında

Faaliyet gösterdiği alanlarda dünya pazarında lider konumundaki bir makine ve tesisat imalat grubudur. Cironun yaklaşık %80’i otomobil sanayisiyle yapılan faaliyetlerden elde edilmektedir. Dürr bunların dışında uçak sanayisine, makine yapım sanayisine ve kimya – ilaç sanayisine de yeni üretim ve çevre teknolojileri sağlamaktadır. Dürr Grubu, dört departmanıyla pazarda faaliyet göstermektedir. Paint and Assembly Systems tesisi otomobil sanayisi için boyahaneler ve son montaj atölyeleri planlamakta ve inşa etmektedir. Application Technology tesisi robot teknolojileri yardımıyla otomatik boyamayı sağlamaktadır. Measuring and Process Systems tesisine ait makineler ve sistemler hem motor ve şanzıman yapımında ve otomobil final montajlarında kullanılmaktadır. Dördüncü departman olan Clean Technology Systems departmanıysa enerji verimliliğini ve atık hava temizliğini iyileştirmeye yarayan işlemler üzerinde çalışmaktadır. Dürr tüm dünyada 23 ülkede 51 şubeye sahiptir ve yaklaşık 7.700 kişi çalıştırmaktadır. Dürr 2012 faaliyet yılında 2,4 Milyar €’ değerinde bir ciro elde etmiştir.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Desentral Frekans İnvertörleri, Motorlar ve MaxxDrive (Endüstriyel) Redüktörler

Published

on

By

Desentral Frekans İnvertörleri Motorlar ve

NORD DRIVESYSTEMS, yeni desentral (motorüstü) elektronik tahrik ünitelerini, yeni verimli motorlarını ve düz yüzeyli motorunu, UNICASE / Monoblok serisi MaxxDrive (Endüstriyel) Redüktör Üniteleri yeniliklerini müşterileri ile buluşturmaya devam etmektedir.. NORD, değişik vesileler ile, motor, redüktör ve elektronik tahrik ekipmanlarını, entegre ve kapsamlı mekatronik çözümler sunma kabiliyetini bir kez daha gösterebilme imkanına sahip olmuştur.

Uzun mesafeli yatay nakil taşıma gibi, bir çok basit tahrik görevleri için yeni bir çözüm olan desentralize SK180E frekans invertörü, temel fonksiyonlara odaklanılarak tasarlanmıştır. Bu invertörde, konumlama fonksiyonu, enkoder geri beslemesi, kapsamlı güvenlik fonksiyonları ve frenleme dirençleri gibi muhakkak suretle gerekli olmayan özelliklerden feragat edilmiştir. Sağlam, uzun ömürlü tasarım sayesinde tipik bir NORD değişken frekanslı tahrik ünitesi özelliği olan % 200 aşırı yük rezervi de sağlanmaktadır. NORD tarafından sunulan teknoloji; ücretsiz olarak sunulan NORD CON parametre yazılımını kapsayan, tek tip operasyon konseptini takip etmektedir. Bu özellik; örneğin, elektronik olarak devreye giren tahrik ünitelerinden olan, SK135E desentalize soft starterler ve geri dönüş starterleri, hız kontrolü gerektirmeyen, 0.25 ile 7.5 kW değerleri arasındaki motorların temel devreye alma / çalıştırma görevlerinin icrasına imkan sağlar. Bunlarla beraber ana besleme için (akım sınırlama), cihaz için (PTC/Pt) ve makina için (tork sınırlama, aşırı yüklenme) gelişmiş bir güvenlik fonksiyonu sisteme entegre edilmiştir. Bununla beraber, NORD ürün portföyü içerisinde IE4 verimlilik sınıfı motorları ve düz yüzeyli (Smooth-Surface) motorlar bulunmaktadır.

NORD DRIVESYSTEMS MaxxDrive (Endüstriyel) Redüktörleri 25.000 Nm ile 242.000 Nm arasında tork değerlerini sağlayan 8 adet monoblok (UNICASE) gövdeye sahiptir. Her bir redüktör büyüklüğü için tek bir standart gövde mevcuttur ve bu gövde tüm tahvil oranlarını kapsamaktadır. Modüler konsept sayesinde, tahrik çözümü için gerekli olan redüktörün özellikleri, kolayca ve hızlı bir şekilde konfigüre edilebilir. İstek doğrultusunda NORD komple tahrik sistemlerini ( Şase üzerinde motor, hidrolik kaplin, tamburlu fren, redüktör, yardımcı tahrik gibi) hazır montajlı şekilde müşterilerine sunmaktadır. En büyük gövdeli endüstriyel redüktör bile NORD’un monoblok (UNICASE) konsepti dahilinde imal edilmekte; tüm rulman yataları ve sızdırmazlık yüzeyleri tek kademeli yüksek teknolijiye sahip CNC tezgahlarda işlenmektedirlar. Bu bağlamda, çok yüksek torklarda bile yüksek güvenilirlikte ve sızdırmazlık, yük aksiyel ve radyal yük dayanımına sahip rulman, sessiz çalışma, düşük bakım maliyeti ve fevkalade uzun hizmet ömrüne sahip olma gibi avantajlar NORD DRIVESYSTEMS Endüstriyel Redüktörlerince sağlanmaktadır

Bu noktada, NORD Türkiye olarak 2015 yılı içerisinde gerçekleştirmeye başladığımız ve en son olarak, 2016 yılına sayılı günler kala, çözüm ortağı olma noktasında görev ve sorumluluğunu üstlendiğimiz, Türkiye’mizin yeni çimento fabrikalarının konveyör tahrik gruplarında ürünlerimizin kullanılmasından duyduğumuz heyecan ve mutluluğu da paylaşmak isteriz.

Kaynak: NORD – Erhan Zeren

Continue Reading

Haberler

WIN EURASIA Automation Fuarı’na Geri Sayım Başladı!

Published

on

By

WIN OTOMASYON

2016 itibariyle tamamen Hannover Fairs Turkey bünyesinde düzenlenmeye başlanan WIN EURASIA Automation, yeni ekibi ve yenilikleriyle 17-20 Mart tarihleri arasında Tüyap’ta endüstriyel teknoloji tutkunlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Toplam 10 Holde, Otomasyon Eurasia, Electrotech Eurasia, Hydraulic&Pneumatic EURASIA ve Materials Handling Eurasia olmak üzere 4 ayrı fuarı bir araya getirecek olan WIN EURASIA Automation, kablolardan akışkan gücü teknolojilerine, sürücü teknolojilerinden yazılımlara, robot kollarından insansız forkliftlere bir fabrika için gerekli tüm çözümleri tek çatı altında sunacak.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleşecek fuar, Ekonomi Bakanlığı, OAİB (Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri), MAİB (Makina İhracatçıları Birliği), Makina Tanıtım Grubu, ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği), İSDER (İstif Makinalerı Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği), AKDER (AKışkan Gücü Derneği), ETMD (Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği) ve başta olmak üzere 50’yi aşkın kurum, dernek ve medya kuruluşu tarafından destekleniyor. 25 ülkeden yaklaşık 1556 katılımcıyı ağırlayacak olan WIN EURASIA Automation, geleceğin fabrikalarına yönelik doğru çözümlere ulaşmak isteyen ziyaretçiler için bir kez daha bölgenin lider inovasyon platformu olduğunu kanıtlayacak.

Geleceğin Fabrikalarına Bakış
Endüstri dünyası yeni bir dönemle karşı karşıya. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu yeni dönem, dijital teknolojik gelişmelerin ışığında “akıllı fabrikaları” endüstrinin merkezine taşıyor. Bu yeni gelişmelerle birlikte, artık üretim sürecindeki makina, bilgisayar, sürücü ve kontrol cihazlarının birbiriyle iletişim kurması; insanlardan neredeyse tamamen bağımsız olarak kendilerini koordine ve optimize edebilmeleri mümkün. Böylece, üretim süresi, maliyeti ve harcanan enerji miktarı düşerken, üretim kalitesi artıyor. Bu yeni endüstriyel döneme doğru hızlı bir dönüşüm yaşanıyor. Ülkelerin ise rekabet güçlerini kaybetmemek adına, altyapı çalışmalarını hızlıca tamamlayarak bu yeni döneme ayak uydurabilmeleri gerekiyor. WIN EURASIA Automation Fuarı, katılımcılarının sergilediği yenilikçi ürün ve çözümlerle, Türkiye’de Endüstri 4.0’ın gelişimine en büyük katkılardan birini sunuyor. 4 ticari fuar, yeni endüstriyel çağın, entegre üretim süreçlerine yönelik olarak en ileri teknolojiye sahip komponent, sürücü, yazılım, robot ve istifleme-taşıma-depoloma çözümlerini bir araya getiriyor.

Türkiye’nin tek Otomasyon fuarı olan Otomasyon Eurasia Fuarı’nda ziyaretçiler, en küçük devrelerin bile birbiriyle iletişim halinde olduğu, küçültülmüş ve inceltilmiş komponentlerle hayvan ve insan hareketleri taklit edilerek geliştirilmiş en ileri teknolojiye sahip robot ve robot kollarını görme fırsatı elde edecekler.

Bir diğer önemli gelişme ise Materials Handling Eurasia fuarında ziyaretçilerle buluşacak. Yüksek hareket esnekliğine sahip; dar koridorlarda bile iyi bir performans sağlayan, insansız istifleme- depolama çözümleri fuarda sergilenecek. Fuar kapsamında gerçeklecek Application Park Area’da ise paletsiz taşımacılığa imkan veren forkliftler canlı çözüm gösterileri ile ziyaretçilerle buluşturulacak. Bunun yanı sıra, 12. salonda yer alan Simulasyon Alanı’nda forklift ve vinç operatörlerini eğitmeye olanak tanıyan eğitim simulatörleri ve hareketli platformlar tanıtılacak.
Endüstri 4.0’ın etkisi, Electrotech Eurasia Fuarı kapsamında da kendini gösterecek. Fuar boyunca sergilenen IP numarasına sahip ve birbiriyle haberleşebilen elektronik komponentler, akıllı ve inceltilmiş emniyet röleleri gibi çeşitli ürünler, güç kaynaklarının ve üretim süreçlerinin daha etkili bir şekilde kontrolüne yönelik ürünleri göz önüne serecek. Hidrolik&Pnömatik Eurasia katılımcıları ise otomasyon teknolojilerindeki gelişmeleri destekleyen yenilikçi akışkan gücü ürünlerini tanıtacaklar.

Sektörün Geleceğine Odaklanan Forumlar
WIN Eurasia Automation, kapsamı altında gerçekleşecek forumlar aracılığıyla sektör içi ve dışı bilgi paylaşımına da olanak sağlıyor. Üstelik bu yıl forumlar, ilgili oldukları salonların içinde oluşturulan özel alanlarda düzenleniyor; böylece ziyaretçilerin fuar alanından uzaklaşmadan doğrudan katılımını mümkün kılarak fuar alanındaki etkileşimi arttırmayı hedefliyor.

5. salonda AKDER desteği ile oluşturulan Hidrolik&Pnomatik Forum Alanı’nda sektördeki güncel konulara odaklanılacak; ayrıca bu alan 19 Mart Cumartesi günü Bosch Rexroth, Festo, Parker, Mert Teknik ve İzmir Hidropar’ın katılımı ile AKDER tarafından gerçekleştirilecek panele ev sahipliği yapacak. 12. salonda İSDER ve İSAG desteği ile oluşturulan Materials Handling Forum Alanı’nda ise iç lojistik alanındaki yenilikler, lojistikte iş sağlığı ve güvenliği gibi önemli konular ele alınacak. Ayrıca, 17-18 Mart günleri İSDER tarafından bir panel gerçekleştirilecek.

Fuar boyunca gerçekleştirilecek bir diğer etkinlik ise ENOSAD desteği ile 1. salonda organize edilen Automation Forum Alanı olacak. 4 gün boyunca sürecek forumlar kapsamında, ELİMKO, WAGO, ENDRESS+HAUSER, TURCK, SMS-TORK, FESTO, MITSUBISHI ELECTRIC, YASKAWA, BOSCH REXROTH, SCHNEIDER ELECTRIC, ABB, STAUBLI, ALTINAY, SICK, SEW-EURODRIVE, LİMA, MCS, GÜNMAK gibi önemli firmaların endüstriyel robotik uygulamalar ve otomasyon konusundaki sunumları yer alacak. Ayrıca 18 Mart’ta ENOSAD Yönetim Kurulu; BOSCH, FORD, IBM, KORDSA GLOBAL, TURKCELL Super Online firmaları ve Akademisyenlerin katılımı ile Endüstri 4.0 konulu bir PANEL gerçekleştirilecek.

32 ülkeden ziyaretçi delegasyonları
Başta elektrik, elektronik, makine, otomotiv, otomasyon ve enerji sektörlerinden olmak üzere yerli ve yabancı onbinlerce profesyoneli ağırlayan fuar, gerçekleşecek ziyaretçi programları neticesinde Orta Doğu,
Avrupa, Afrika ve CIS Ülkeleri gibi yüksek potansiyele sahip pazarlara ulaşmak isteyen firmalar için önemli fırsatlar barındıracak.

Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Ticaret Heyeti programı kapsamında Almanya, Azerbaycan, Cezayir, Bangladeş, Gürcistan, İngiltere, BAE, Bulgaristan, Mısır, Fransa, Hindistan, Endonezya,
Irak, İran, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Meksika, Fas, Pakistan, Polonya, Romanya, Suudi Arabistan, Hollanda, Türkmenistan ve Özbekistan’dan satın almacı, editör ve dernekler fuarı ziyaret edecek. Ayrıca, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından Çek Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Umman, Ürdün ve Yunanistan’dan ziyaretçi delegasyonları ağırlanacak. Bu ziyaretçi programları kapsamında, ilgili ülkelerden alıcılar B2B Görüşmeleri aracılığıyla Türk ihracatçılarla bir araya gelme fırsatı elde edecekler. Uluslararası ziyaretçi programının yanı sıra Ticaret Odaları ve dernekler aracılığıyla düzenlenen Anadolu Delegasyonu Programı dahilinde 75 farklı delegasyon grubu da fuarı ziyaret edecek.

WIN EURASIA Automation, Nisan ayında Hannover’de düzenlenecek olan ve açılışını Alman Şansölyesi Merkel ile ABD Başkanı Obama’nın birlikte yapacağı Hannover Messe fuarı öncesi Deutsche Messe AG’nin endüstriyel etkinliklerinin en önemli durağı olacak.

 

Continue Reading

Haberler

Maden ve Çimento Endüstrisi İçin Doğru Tahrik Çözümleri

Published

on

By

01 Marti Technik SK

01_Marti Technik_SK 12407a_404x269

Çimento ve maden endüstrilerinde, üretimin her kademesinde önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyulan, bu üretim proseslerinin kademelerinde dökme malzemenin birçok sayıda, uzun ya da kısa mesafelere taşınmasını da içeren, karmaşık bir yapı mevcuttur. Bu nedenle, bu tip üretim proseslerinde zorlu ortam şartlarına dayanıklı ve özellikle enerji verimliliği yüksek tahrik gruplarına ihtiyaç duyulur.

NORD DRIVESYSTEMS 45 yılı aşkın süredir, tüm endüstriyel sektörlere hizmet vermektedir. Şirketimiz çimento üreticilerine tek elden geniş bir ürün yelpazesi (elektrik motorları, redüktörler, motorlu redüktörler ve frekans invertörleri) sunmaktadır.

 

Uygulama örneği: Marti Technik, İsviçre
Ağır hizmet tipi konveyör için endüstriyel redüktör üniteleri

İsviçre’nin en büyük hidroelektrik yatırımı olan “Linthal 2015” kapasite artışı projesi neticesinde, elektrik santralinin üretim kapasitesi 480 MW’den 1,480 MW’ye arttırılmaktadır. Bu büyük proje, yeraltı inşaatı işlerinde müşterilerine terzi usulü çözümler sunan, Marti Technik tarafından gerçekleştirilmekte ve bu çerçevede, kullanacak önemli tahrik gruplarını NORD DRIVESYSTEMS sağlamaktadır.
Proje kapsamında, dağın yaklaşık 600m içerisindeki 2 geniş galeriden günde 800m3 ve toplamda ise yaklaşık 2,,445,000 m3 kaya çıkarılmıştır. Bu işlemler için, 180m’lik yükseklik farkı ve 45 derece gibi yüksek bir eğimle, yaklaşık 260m’lik mesafe’ye, her biri saatte 500 ton kapasiteye sahip, 2 adet “S-Konveyör” kullanılmıştır ve bu konveyörler NORD DRIVESYSTEMS Endüstriyel Redüktörleri ile tahrik edilmişlerdir. Bu operasyondaki ilk konveyör sistemi, fren kontrollü bir NORD Endüstriyel Redüktörü ünitesince tahrik edilerek, iri malzemeleri aşağı seviyedeki bir kırma tesisine taşımakta ve eş zamanlı olarak elektrik üretimi yapmaktadır. İkinci konveyör ise, kırılan malzemeleri, daha sonra dolgu malzemesi olarak yada betonda aggrega olarak kullanılmak amacıyla stoklanmasını sağlayacak, yukarı seviyede olan aggrega tesisine taşıyacaktır. Her iki konveyör sistemi, ortak kullanımlı mil üzerinden, her biri 250 kW güce sahip NORD endüstriyel redüktörlerince tahrik edilmekte ve 2,2 m/s’lik bant hızına ulaşılmaktadır.

Bakım Müdürü Ernst Kuster, NORD’un kendilerine sunduğu ürünler ve hizmet vasıtasıyla çok iyi bir maliyet/fayda oranına sahip olduklarını, mükemmel öneri ve destek sağlandığının altını çizerek, tüm taleplerinin yerine getirildiğini ve dolayısı ile NORD’dan çok memnun olduklarını belirtmişlerdir.

Endüstriyel Redüktör Üniteleri

NORD DRIVESYSTEMS Endüstriyel Redüktörleri 25.000 Nm ile 242.000 Nm arasında tork değerlerini sağlayan 8 adet monoblok (UNICASE) gövdeye sahiptir. Her bir redüktör büyüklüğü için tek bir standart gövde mevcuttur ve bu gövde tüm tahvil oranlarını kapsamaktadır. Modüler konsept sayesinde, tahrik çözümü için gerekli olan redüktörün özellikleri, kolayca ve hızlı bir şekilde konfigüre edilebilir. İstek doğrultusunda NORD komple tahrik sistemlerini ( Şase üzerinde motor, hidrolik kaplin, tamburlu fren, redüktör, yardımcı tahrik gibi) hazır montajlı şekilde müşterilerine sunmaktadır. En büyük gövdeli endüstriyel redüktör bile NORD’un monoblok (UNICASE) konsepti dahilinde imal edilmekte; tüm rulman yataları ve sızdırmazlık yüzeyleri tek kademeli yüksek teknolijiye sahip CNC tezgahlarda işlenmektedirlar. Bu bağlamda, çok yüksek torklarda bile yüksek güvenilirlikte ve sızdırmazlık, yük aksiyel ve radyal yük dayanımına sahip rulman, sessiz çalışma, düşük bakım maliyeti ve fevkalade uzun hizmet ömrüne sahip olma gibi avantajlar NORD DRIVESYSTEMS Endüstriyel Redüktörlerince sağlanmaktadır.
Kaynak:A. Erhan Zeren
Sektör Müdürü / Head of Industry Sectors
Çimento ve Demir & Çelik / Cement and Iron & Steel________________________________________

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com