Connect with us

KAPLİNLER

Redüktör sektörünün öncü firması Remas

Published

on

aluminium mill 360x270

Redüktör sektörünün öncü firması Remas

Kaliteden ödün vermeyen ve müşteri memnuniyetini temel hedef olarak alan Redüktör sektörünün öncü firmalarından Remas’ın, Pazarlama Müdürü Aydın Tuncel ile firmanın hizmetleri, ürünleri ve gelecekteki hedefleri hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Pazarlama Müdürü Aydın Tuncel

Pazarlama Müdürü Aydın Tuncel

Remas hakkında bilgi alabilirmiyiz?

1966 yılında İstanbul-Kartal’da redüktör imalatına başlayan REMAS, 1996 yılında Tuzla-Tepeören Sanayi Bölgesinde 65.000 m2 arazi üzerinde 10.000 m2 kapalı alana sahip modern fabrikasına taşınmıştır. Tesis yatırımları ile kapalı alanını 20.000 m2’ye ulaştırmıştır.

Remas’ın sektöre sunduğu hizmetler nelerdir?

140 Uzman personelin çalıştığı fabrikamızda makina parkı büyük ölçüde yenilenmiş ve son teknolojiye uygun CNC tornalar, işleme merkezi, azdırma, bohrwerk ve dişli profil taşlama tezgahları ile takviye edilmiştir. Diş profili taşlama kabiliyeti 1.200 mm çap 30 modüle yükseltilmiştir.2011 yılında devreye alınan Liebherr marka CNC diş açma tezgâhı ile 7.000mm. çapa kadar dişliler yüksek kalitede imal edilmeye başlanmıştır. Isıl işlem de kendi bünyemizde yapılmaktadır.

Kalitenin ön planda tutulduğu şirketimizde, % 100 kontrolün sağlanması esas alınmış ve bu amaçla Kalite Güvence servisi, kalibrasyon laboratuvarı ve ölçü kontrol cihazları ile donatılmıştır. Ayrıca CNC dişli profil kontrol tezgahı ile üretimde hassasiyet, ve denetim en üst seviyeye çıkarılmıştır.

dif_478x264

Remas olarak ürün yelpazenizde yer alan ürünler nelerdir?

Ürün yelpazemizde; paralel milli ve ayna mahrutili redüktörler (Nom.800kNm), kaplinler,muhtelif güç aktarma ekipmanları ve her türlü dişli (Ø 7.000 mm; 50 modül) ile komple tahrik üniteleri bulunmaktadır. Ayrıca mümessili bulunduğumuz Ortlinghaus, Transfluid, Mav ve Esco firmalarının lamelli kavrama, hidrolik kaplin, elastik ve dişli kaplin, sıkma bileziği,eldro açıcılı fren grupları gibi ürünlerini Türkiye Pazarına sunmaktayız.

1986 Yılından beri üretim programında yaş ve kuru sistem bilyalı değirmenler ile muhtelif tip seramik makinaları imalatı bulunan REMAS, gelişen ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla tezgah parkına ağır tip plan punta torna tezgahı, döner tablalı bohrwerk, sac kıvırma tezgahları ile sabit kolonlu tozaltı kaynak makinası ilave etmiştir.

ASİL_478x269

2003 yılında devreye alınan ve Çimento, Şeker, Enerji ve Petrokimya gibi sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan ağır tip ekipmanlarına imalat sağlayan tesisiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gerek sac kıvırma (80×3.000 mm) ve gerekse hassas tornalama   (Ø 5.000×17.000 mm,  CNC tezgah) kapasitesi ile Türkiye’nin en güçlü tezgah parklarından birine sahip bu tesiste Çimento Sanayi için; döner fırın, çimento değirmeni, Şeker Sanayi için; kule tip difüzör, haşlama teknesi, vakum, tephir, kurutma fırınları, Petrokimya Tesisleri için; basınçlı kap, dram, eşanjör gibi büyük boyutlu makina ve ekipmanların imalatı mümkün olmaktadır. Ayrıca gaz ve buhar türbin rotorlarının (80 tona kadar) hassas olarak işlene-bildiği Türkiye’ deki tek torna tezgâhına sahip olmanın gururunu taşımaktayız.

 aluminium mill_360x270

Remas’ın sın sektördeki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üretiminin % 50’sinden fazlasını ihraç eden şirketimiz; bugüne kadar İngiltere, Almanya, İtalya, Polonya, Yunanistan, İran başta olmak üzere Mısır, Tunus, Cezayir, Lübnan, Güney Kore, Vietnam, Tayland, Malezya, Japonya,  Güney Afrika gibi ülkelere de REMAS adı altında ürünlerini göndermiş, servis ve tesis devreye alma hizmetleri vermiştir.

Müşteri memnuniyetini temel hedef olarak belirleyen şirketimiz 1999 yılında RWTUV’den ISO-9001 belgesini almıştır. Ayrıca kaynaklı imalat konusunda Avrupa normlarında yeterliliği kanıtlayan EN 729-2 belgesi ise TUV Sudwest tarafından verilmiştir. Bunun dışında CE normlarına uygun olarak üretilen ürünlerimizden bir kısmı TSE belgesine de sahiptir.

Remas’ın gelecekteki hedefleri nelerdir?

2012 yılında, cirosunu arttıran şirketimiz 2013 yılı ilk ayındaki performansıyla hedeflediği ciro artışını gerçekleştirebilecek düzeyde görünmektedir.

Dış ticarette ciddi açıklar veren ülkemizde; redüktör piyasasında faaliyet gösteren birçok yabancı üreticinin redüktörlerinin, aynı kalitede üretim yapan yerli üreticilere nazaran hala tercih edilebilir olması şaşırtıcıdır. Bazıları, gerek servis ve bakım hizmetleri ve gerekse de yedek parça politikaları ile müşterilerini mağdur edebilmektedir.2013 yılı bu hususların tarafımızca sıkça vurgulanacağı ve kaliteli ürünün uygun fiyatlarla Müşterilerimizin hizmetine sunulmaya devam edileceği bir yıl olacaktır.

Redüktör sektöründeki problemlerin makine imalat sektöründeki problemlerden bağımsız olmadığından yola çıkan REMAS, tercih edilen ve güvenilir imajını pekiştirmek ve güçlendirmek maksadıyla, kaliteden taviz vermeden uygun fiyatlandırma, kısa teslim süreleri, satış sonrası hizmetler, bol ve ucuz yedek parça parametrelerini kuvvetlendirecek personel, tezgâh yatırımı ve altyapı çalışmalarına önem vermeye devam edecektir.

 

 Röportaj;

Seher GEYİK /Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Dergisi

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

KTR kendini Türkiye pazarında nasıl tanıtıyor?

Published

on

By

KTR Turkiye Hizmete Girdi Manset

Dr. Gerstner, ““Türkiye pazarı dinamik bir şekilde gelişiyor. Beklentim bu şekilde devam etmesidir.”

CEO Dr.Josef Gerstner

CEO Dr.Josef Gerstner

Rheinede bulunan KTR Kupplungstechnik GmbH .  İstanbuldaki yeni organizasyonu ile yerel varlığını güçlendirmiştir. VDMA Fluidtechnic ‘den Ann-Catrin Rehermann, KTR GmbH firmasından CEO Dr.Josef Gerstner ile Türkiye’deki pazar beklentileri hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

 

Sayın Dr.Gerstner, KTR neden Türkiye’de bir şube açtı?

KTR Kupplungstechnik birkaç yıldır Türkiye’de sürekli artan bir başarı ile zaten aktifdi. Ve son 3 yıldır bu çalışmayı yerel firmalarla olumlu işbirlikleri kurarak yoğunlaştırdık. Yaklaşık bir yıl süre içindede Türkiye’de bulunan irtibat büromuz da bizi bu konuda ikna etti. Devamında ise en mantıklı adım ise, KTR Turkey şirketini kurmak oldu.

Planlarınız hangi doğrultudadır?

KTR Turkey Türkiye’nin ekonomi kalbi olan İstanbul ‘dan ülke çapındaki bayilerine lokal stoğu ile hizmet verecektir. Müşteri hizmetimizin bu şekilde (lokal) olması bizim için önemlidir. Bir taraftan müşterilerimizi proje aşamalarında daha iyi desteklemek, diğer taraftan da yerel stok ile teslimatların kısaltılması amaçlanmıştır.

Bunun anlamı Türkiye’de KTR’nin sadece standart ürünlerinin teklif edilmesi mi olacak?

Hayır, tam tersi.  KTR’nin ürün yelpazesi son yıllarda oldukça genişledi. Standart kaplinler ve hidrolik  komponentlerin yanısıra, müşteriye özel ürünler, örneğin  fren sistemleri, soğutucular ve son olarak yüksek performanslı  (tork,hız) kaplinler ürün programımıza eklendi. Bu arada yüksek oranda mühendislik çözümleri vermekteyiz ki, KTR’nin bunun için yerel ve ehil bir desteğe ihtiyaç var. Bu ürünler projeye göre müşteri talebi doğrultusunda Almanya’ da üretilir. Standart katalog ürünleri ise stok kalemi olarak düşünülmüştü.

Türkiyedeki yapılanmanız ile nasıl bir beklenti içerisindesiniz?

Türkiye pazarı şimdilik dinamik bir şekilde gelişiyor. Beklentim bu şekilde de devam etmesidir. Almanya’da büyük potansiyeli geliştirmek için gerekli programlar çoktan yapılmış olup bunlar makine endüstrisinin pozitif gelişmesi için klasik koşullarıdır. Ancak Türkiye için tabii olarak bu durum her makinenin yurtdışında üretileceği anlamına gelmez, mutlaka yerel üreticilerde eşzamanlı gelişeceklerdir. Burada lokal işletmemiz ile biz devreye girmeyi hedefliyoruz ki yerel üreticilere nitelikli güç aktarım komponentleri ile destek sağlayalım.

ktr_kaplin

KTR kendini Türkiye pazarında nasıl tanıtıyor? Bunun için VDMA’yı kullanıyor musunuz?

Biz Türkiye pazarında kendimizi tanıtmaya yıllar önce başladık. Yıllardır da Istanbulda her sene yapılan WIN (World of Industry) fuarına katılıyoruz. KTR her seferinde VDMA basın çerçevesi içerisinde Alman pavilyonunda yer aldı. Oradaki temsilimiz Türkiye’de doğru kontakları kurmamıza ve geliştirmemize yardımcı oldu. Bu sayede kuruluş aşamasında ise bu desteği merkezimiz Rheine’den vererek yerel işletmelerle bağlantıda kaldık. Bu ve bu gibi fuarları gelecekte de platform olarak kullanacağız.

KTR Kupplungstechnik’den yakın tarihte yeni yatırımlar bekleyebilir miyiz?

Şu an güçlü olarak ürün gelişimine odaklanmış durumdayız. Bunun için bir innovasyon takımı oluşturduk ve gerçekleştirilebilirliğine göre, firma bünyesinde var olan fikirleri toplayarak pazarda işlevli ürüne dönüştürme odaklı çalışmaktadır. Şimdiden burada geleceği parlak projeler var ve yeterli olgunluk derecelerine ulaştıktan sonra piyasaya süreceğiz. Ayrıca tabi ki pazardan gözümüzü ayırmadık. Değişik ülkelerde gelişimleri takip etmekteyiz ve zamanı geldiğinde harekete geçeceğiz, fakat bunu şimdiden kestirmek güç.

Sayın Dr.Gerstner son bir sorum daha olacak, KTR açısından Pazar payı gelişimi nasıl?

Geçen 5 yıl içerisinde KTR’nin cirosu ikiye katlandı. Buna benzer bir gelişim önceki yıllarda da olmuştu. İşletmemiz özellikle inovasyon ve yeni yeni müşteri gruplarının katılımıyla güçlenmekte.

Bir taraftan varolan müşterilerimize yeni ürünler sunmaya, diğer taraftan da paralel olarak geniş ürün yelpazemizle yeni müşteriler kazanmaya çalışmaktayız. Geçmişte olduğu gibi ekonomik dalgalanmalarda dahi KTR için büyüme beklemekteyiz.

 

 

Continue Reading

Haberler

Kaplin seçimi nasıl yapılmalıdır?

Published

on

By

Spinea Boyutundaki En iyi Reduktorleri Sunmaktan Gurur Duyuyor M Serileri Manset

Kaplin_secimi_nasıl_yapilmalidir

Kaplin Nedir?

Kaplin, sistemin sigortası işlevini gören, farklı malzeme tip ve ebatlardan oluşan ve iki şaftı güç aktarımı amacı ile birbirine bağlayan bir organdır.

Kaplin seçimi nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle, kaplin seçimini yapacak personelin teknik olarak kullanım yeri, ortam şartları, sistem özellikleri ve kaplin tipleri konusunda yeterince bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sistemdeki güç bilgisi ile beraber ihtiyaç duyulan maximum eksenel ve açısal kaçıklıklar tespit edilerek uygun kaplin tipi seçilir. Bu seçimin içerisindeki bir diğer önemli etken ise Servis Faktörü olarak adlandırılan, sistemdeki duruş kalkışlar ve sürücü makine tiplerinin oluşturduğu değerlerdir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere kaplinin sistemde sigorta olması nedeniyle ihtiyacın üzerinde seçilecek olan Tork değeri, sistemde çok farklı zararlara sebebiyet verecektir.

Dişli kaplin seçimi ise çok önemli bir husus olup, öncelikle seçilen kaplinin mukayesesi yapılırken kullanılan malzeme ve uygulanan ısıl işlem bilgisine haiz olunmalıdır. Çoğunlukla dişli kaplinlerde SAE4140 ıslahlı malzeme tercih edilmekte, bu durum kaplinlerde çok daha yüksek mukavemet oluşturmaktadır.

Kaplin çeşitleri nelerdir, Özgün Makina hangi tipleri imal eder?

Kaplin çeşitleri, tam flex dişli, yarım flex dişli, rijit, tambur, elastik, yaprak yaylı, yaylı, spindle, tork sınırlayıcı kaplinler olarak özetlense de sistem ihtiyaçları doğrultusunda çok farklı kaplinler bulunmaktadır.

Özgün Makina olarak, yukarıda bahsi geçen kaplinlerin tümünü 27 Tip, 325 farklı ebatta kendi bünyemizde imal etmekle beraber, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda standart ve seri imalatlarımız haricinde de dizaynlar yapmakta ve özel çözümler sunmaktayız.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun firmamızı ziyareti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun firmamızı ziyareti.

Kaplinlerin kullanım yerleri nereleridir?

Güç aktarımının yapılacağı her noktada olarak genellesek te, yürütme ve kaldırma ekipmanları, haddehaneler, pompa sistemleri gibi, motorun kullanıldığı her yerde, basit ya da komplike, ihityaç doğrultusunda kullanılmaktadır. Örneğin su pompasından tutun da, 300 Tonluk bir vincin ana kaldırma grubunun girişinde de kullanılmaktadır.

Kaplinlerin montajı ve ayarı nasıl yapılmalıdır?

Kaplinin gerçek işlevini yapabilmesi için öncelikle ilk montaj ve ayar esnasında konusunda bilgi sahibi personelin yapması gerekmektedir.

Öncelikli olarak kaplin ve bağlanacağı şaftın muhakkak temizliği yapılmış olmalıdır. Doğru montaj mesafesi uygulanarak kaplinin açısal hareketini yapması sağlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kaplinin mile sıcak geçirilmesi sırasında sızdırmazlık elemanlarının koruma altına alınmasıdır. Montajı tamamlanan kaplinin ve millerin lazerli kaplin ayar cihazı ile hizalanması kaplinin maximum eksenel ve açısal kaçıklıklarını yapabilmesini sağlayacak ve kaplin daha uzun ömürlü olacaktır. Bir diğer hususta kaplinin göbek toleranslarının muhakkak milin toleransına göre boşluksuz olarak işenmesidir, aksi taktirde kamalara binen yükler artacaktır.

Yukarıda bilgileri paylaşırken dişli kaplinler için genelleme yapsak ta aslında çoğu kaplin tipi için geçerlidir.

Kaplinlerin bakımı nasıl yapılmalı, hangi sıklıkla değiştirilmelidir?

Dişli kaplinlerin kullanımı esnasında her 90 günde bir uygun tip gres eklenmeli fakat özellikle yüksek sıcaklık olan kullanım yerlerinde daha sık periyotlarda değiştirilmeli ve sürekli takip edilmelidir.

Yılda bir, içerisindeki gres komple boşaltılarak, aşındırıcı metal tozları çözücü bir madde ile temizlenmeli ve belirtilen miktarda yeni gres ile doldurulmalıdır. Kapline her gres basılmasında sızdırmazlık elemanları kontrol edilerek aşırı sert veya aşınmış olanlar yenileri ile değiştirilmelidir.

Kaplin hasar görmüş ise ivedilikle yenisi kullanılmalı ve sistemin o şekilde çalışması engellenmelidir. Dişli kaplinlerin her 8.000 saat ya da 2 yılda bir tamamen sökülerek dişli ve sızdırmazlık elemanlarının demonte edilerek diş aşınma durumları ve hizalanmalarının kaplin ayar cihazı ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Dişli kaplin haricindeki kaplinlerin ise aşınma var ise darbe emici komponentlerinin (lastik veya yay gibi) değiştirilmesi gerekmektedir.

Hazırlayan:

Süleyman Özgün Genel Müdür

Süleyman Özgün Genel Müdür

 

Bu haberi PDF olarak indirmek için tıklayın>>

Adres: Ömerli Mevkii Adnan Kahveci Cad. KOS-KOOP. San. Sit. No:1-3 34870
Hadımköy / İSTANBUL / TÜRKİYE

Tel: +90 212 798 27 20
Fax: +90 212 798 27 23
E-mail: ozgun@ozgunmakina.com.tr

 

Continue Reading

Haberler

KTR Türkiye Hizmete Girdi!

Published

on

By

KTR, Türkiye’de gerek bayilik sistemi gerekse de Almanya merkezindeki Türkiye’den sorumlu kişiler vasıtası ile uzun yıllardır operasyonlarına devam etmektedir. Bu süreç içerisinde hem KTR Türkiye operasyonlarının başarıları hem de Türkiye’nin son yıllardaki genel olarak ekonomik başarısı KTR’nin Türkiye’de direkt olarak kendi yatırımını geliştirmesini hep gündemde tutmuştur.

Bu çerçevede yılda birkez yapılan ve tüm KTR Ülkelerin Genel Müdürleri ve KTR GmbH. üst yönetiminin katıldığı “CMC “ konferansı 2012 yılı Haziran ayında İstanbul’da gerçekleştirildi.

KTR_Turkiye_Hizmete_Girdi_Manset

Bu toplantının lokasyonu olarak İstanbul’un seçilmesindeki amaç KTR Türkiye’nin açılışı için resmi bir milat olması ve yeni kurulacak olan KTR Türkiye’yi ve dolayısı ile ülkeyi daha yakından tanımak olarak tanımlanabilir. Bu sebeple dünyanın dört bir tarafından gelen KTR yöneticileri hem İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerini görmek hem de iş atmosferi hakkında bilgi alma fırsatını buldular. Başarıyla gerçekleştirilen 4 günlük programın ardından son akşam KTR Gmbh. en büyük hissedarı Ms. Reichert ve CEO Dr. Gerstner yapılan bir seremoni ile KTR Türkiye Genel Müdürü Bülent Özdek’e bir sertifika ile KTR Türkiye’yi kurma görevi vererek yeni görevinde başarılar dilediler.Devamında danışman firmanın aktiviteleri ile 2012 yılı sonunda KTR Turkey Güç Aktarma Sistemleri San. Ve Tic. Ltd. Şti resmen kurularak KTR’nin 19. ülke ofisi olarak aktivitelerine başladı.

KTR Kimdir?

1959 yılında Almanya Rheine’de kurulan KTR kaplin tekniği üzerine 50 yıldan fazla tecrübe ile tüm dünyada 40’dan fazla lokasyonda hizmet vermektedir. Kaplin konusunda lider olmakla birlikte, konik sıkma setleri, tork limitörler, tork ölçüm sistemleri ve hidrolik komponentlerde hareket teknolojisine ağırlığını koymak isteyenler için doğru partner olarak konumlanmaktadır.

BoWex® markası çelik gövdeli şaft başlığı ve aşınmasız naylon bilezik ile ilk kavisli dişe sahip dişli kaplin tüm üretim programlarının temelini oluşturmuştur. Aynı zamanda yıllar içinde BoWex® markası bakım gerektirmeyen, burulmaya karşı rijid şaft kaplin ile eşanlamlı hale gelmiştir.

1966 yılında çeşitli sertliklerde elastik malzemeler ile burulmaya karşı esnek yıldız tipi kaplini ilk defa müşterilerine takdim ettiler. Bugün ROTEX® güç aktarımı komponentleri içerisinde tüm dünyada en çok kullanılan ekipmanlarından biridir. Bu isim artık güç aktarımında yastıklama ile burulma vibrasyonlarını azaltan tüm şaft tipi kaplinlerin jenerik ismi olmuştur.

Geçen onlarca yıl içerisinde KTR daha bir çok yeni kaplin tipini ürün programına ekledi. Ürün grupları arasında dizel motorlar için yüksek elastikliğe sahip flanş tipi kaplinler, boşluksuz çelik lamine kaplinler, burulmaya karşı rijit elemanlar, temassız tork iletimi için manyetik kaplinler ve tabii ki ROTEX® üzerine yüksek hassasiyetli ön gerilimli ROTEX® GS tip kaplinler yer almaktadır.

Diğer komponentler ise  ürün programlarını mükemmel şekilde  tamamlamaktadır. Güncel ürün portföylerinde 0,15 Nm den 1.000.000 Nm’ye kadar 20.000’den fazla çeşitte kaplin ile birlikte hidrolik sektörüne tüm ekipmanları tek kaynakdan tedarik edebiliyorlar.

http://www.ktr.com/tr/company/distributors.htm

Bu haberi PDF olarak indirmek için tıklayın>>

 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com