Connect with us

REDÜKTÖR

Çelik sektöründe WATT DRIVE motor redüktörler

Yayın tarihi:

-

Braun Maschinenfabrik (Braun) firması Balzano İtalya’da bulunan paslanmaz çelik firması için radyal hadde çubukların sıcak kesimi için kesme makinesi imal etti. Makineyi hadde hattına entegre etmek için Braun’un malzeme işleme sürecini tamamen gözden geçirmesi ve tam otomatik konveyör çözümü için WEG-WATT DRIVE’dan 68 adet motor redüktör tedarik etmesi gerekiyordu.

1848’de kurulan Braun, şu anda üç alana odaklanan bir aile şirketidir: Hidrolik çelik işleri, çelik kesme ve taşlama makineleri ile beton kesme ve delme makineleri. Merkezi Avusturya, Vöcklabruck’ta bulunan şirket, soğuk ve sıcak kesim için son teknoloji yüksek performanslı aşındırıcı kesme makineleri ve çelik olmayanlar için yüksek basınçlı taşlama makinelerinin önde gelen uluslararası üreticilerinden biridir. Profesyonel tasarım mühendisliği ve kapsamlı satış sonrası destekle birlikte özelleştirilmiş malzeme taşıma ve otomasyon sistemleri, çelik endüstrisi için hizmet paketini tamamlar.

Braun’un, Acciaierie Valbruna S.p.a tarafından işletilen paslanmaz çelik fabrikasında TS12W tipi aşındırıcı kesme makinesiyle birlikte uyguladığı, özel olarak geliştirilmiş malzeme taşıma sisteminin çeşitli birimlerini çalıştırmak için (“Valbruna”) Bolzano’da firma çeşitli Watt Drive motor redüktörler seçti.

Bolzano’daki aşındırıcı kesme makinesi, Braun tarafından mevcut bir hadde hattına entegre edildi. Görevi, hadde işlemi tamamlandıktan sonra sıcak hadde parçaların uçlarını kesmektir. Daha önce 2,5 ila 5,5 m uzunluğundaki bitmiş hadde parçalar, hadde manipülatörü ile boşaltılır, sisteme paralel çalışan bir makaralı masaya aktarılır ve ardından tekli çelik çubuklar olarak çıkarılırdı. Paslanmaz çelik fabrikasında 5 ila 13 m uzunluğundaki daha uzun hadde parçalar, karmaşık bir malzeme taşıma göreviyle karşı karşıya kaldı. 

Malzeme taşıma sisteminin yeni tasarımı için bir zorluk, hadde manipülatörü için 0,5 m’lik sınırlı transfer yüksekliğiydi çünkü aşındırıcı kesme makinesindeki silindir tablası 1.09 m’de önemli ölçüde daha yüksekti. Buradaki amaç hadde parçaları her iki boşaltma konumundan, aşındırıcı kesme makinesindeki tabla ile aynı yükseklikte tek bir makaralı masa hattına taşımaktı. 

Bu noktada WATT DRIVE motor redüktörlerinin kompakt, modüler tasarımı devreye girdi. WATT DRIVE kesme ve yüzey taşlama makinelerinde yeni ve karmaşık görevlerin üstesinden gelebilecek özellik ve opsiyonlar ile çözümler üretebilmektedir. İddialı işleme sürecini uygulamak için birkaç yeni konveyör sistemi tasarımı gerekliydi. İlk olarak, 2,5 ila 5 m uzunluğundaki hadde parçalar artık dört taşıma arabasından oluşan bir malzeme transfer cihazı ile boşaltma silindiri masasından 3,5 m uzaklıkta bulunan yüksekliği ayarlanabilir makaralı masaya veya beş tampon pozisyonundan birine yerleştirilir. 5 ila 13 m uzunluğundaki daha büyük hadde parçalar artık, güç ve kılavuz silindirleri uygulayan bir malzeme aktarım ünitesi tarafından tam otomatik olarak hadde manipülatöründen çıkarılır ve yüksekliği ayarlanabilir merdane tablasına sürekli olarak beslenir. Kilitleme hareketi senkronize kontrollü hidrolik silindirler ile sağlanır ve konveyör makaraları elektromekanik olarak tahrik edilir. İkinci tahrik sistemleri, 3 kW güç oranlarına sahip iki Watt Drive K75 tipi helisel-konik dişli motor redüktörden oluşur. Redüktörlü motorlar IP55 koruma sınıfına sahiptir ve 28 d/d çıkış devri ve 1.012 Nm çıkış torku ile i = 51.02 tahvil oranındadır.

Yaklaşık 11,5 m uzunluğundaki yüksekliği ayarlanabilir makaralı tabla, hidrolik silindirler kullanarak elektromekanik ileri hareket ve kaldırma hareketi sağlayan bir kaldırma hareketi kullanarak daha kısa hadde parçaları taşıma arabalarından çıkarır. Daha uzun hadde parçaları doğrudan çekme ünitesinden alır. Tüm dövme parçalar daha sonra yüksekliği ayarlanabilir makaralı tabla tarafından, zımpara kesme makinesindeki merdane tablasının seviyesi olan 0,5 ila 1,09 m çıkış yüksekliğinden hareket ettirilir.

Malzemeler, ayrı ayrı elektromekanik olarak tahrik edilen 17 silindir tarafından taşınır. Orada ve bir bütün olarak kesme makinesi besleme ve çıkış silindiri tablalarında, her biri 0.75 kW olan 59 adet özdeş Watt Drive A46 tipi paralel milli motor redüktör kullanılır. Bunlardan ikisinde enkoderler (1.024 HTL) bulunur. 106 Nm çıkış torku ve i = 20.86 tahvil oranı ile motor redüktörler 68 d/d devirde çalışır. Sıcak kesme sırasında üretilen büyük miktardaki ısı nedeniyle, WATT DRIVE motor redüktörler HT opsiyonu ile +60°C’ye kadar çevre sıcaklıklarında çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve ayrıca tüm motorlarında da standart olan TH ve TF, PTC termistör ve bimetal termostat ile donatılmıştır.

Yüksekliği ayarlanabilen makaralı tablanın kaldırma hareketi, 15 kW olan bir Watt Drive F131 tipi paralel milli motor redüktörle çalışan bir elektromekanik sistem aracılığıyla sağlanır. Tahrik sistemi, 100 Nm’lik bir frenleme torkuna sahip BR100 yaylı bir fren içerir ve seçilen i = 76.05 tahvil oranıyla 7.462 Nm’lik bir çıkış torku üretir.

Bu noktada Watt Drive’ın desteği, kısa teslimat süreleri, tedarikçi güvenilirliği ile bu tarz zorlu projeler ile başa çıkmanıza yardımcı oluyor. Bunun ötesinde yüksek kaliteli Watt Drive ürünlerinin kullanımı ile makine imalatçıları müşterilerine çok daha rahat şekilde garanti verebilmektedir. 

Aşındırıcı kesme prosedürü tamamlandıktan sonra, dövme parçalar makineden çıkarılır ve zincir konveyöre veya zincir teknesine soğutulmak üzere hareket ettirilir. Zincirli konveyör tahrik sistemleri, her biri 3 kW olan iki F111 tipi paralel milli motor redüktör, HT opsiyonu ile +60°C’ye kadar çevre sıcaklıklarında çalışmak üzere tasarlanmıştır ve standart olan TH ve TF, PTC termistör ve bimetal termostat ile donatılmıştır. Hadde parçaların kademeli olarak soğutulması için motor redüktörler, sadece 7 d/d’lik bir hız ile i = 207.08’lik bir tahvil oranına sahiptir. Yer tasarrufu sağlayan modüler Watt Drive motor redüktörler, yüksek tahvil oranlarını tek gövdede yapabilme özelliği ile çok düşük devirlerde bile çalışabilmektedir. Örneğin, 1,5 kW güç oranına sahip zincirli tekne döner tahrikinin iki adet F137 tipi paralel milli motor redüktörü, 1,4 d/d’de çok daha yavaş çalışır. Hadde parçaların düşmesini önlemek için, motorlara 20 Nm’lik bir frenleme torku seviyesi veren BR20 frenler takılmıştır.

Aden Endüstriyel olarak da Türkiye’de 10 yıldır Watt Drive gibi kaliteli ve köklü bir firmanın distribütörlüğünü yapmaktan ve bu ve benzeri projelerde Türkiye makine imalat sektörüne de hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Okumaya devam et
Yorum Bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MOTORLAR

SD6 Serisi Servo Motor Sürücüleri ile işinizi sağlama alın

Yayın tarihi:

-

Yazar:

STÖBER’in SD6 serisi servo motor sürücülerine entegre gelişmiş güvenlik modülü yeni ve güçlü SE6 Güvenlik Modülü.

SD6 Serisi Servo Motor Sürücüleri için SE6 Güvenlik Modülü

Önde gelen uluslararası güç aktarımı ve hareket kontrol uzmanı STÖBER, Pilz-Safe Automation ile iş birliği yaparak SD6 servo motor sürücüleri için yeni bir SE6 güvenlik modülü tasarladı.

SD6 serisi servo motor sürücülerini zaten kullanan veya kullanmayı planlayanlar için SE6 güvenlik modülü, EN 61800-5-2 ve EN ISO 13849-1 standartlarında, kullanımı kolay ve SIL 3, PL e’ye (kategori 4) kadar güvenlikle ilgili uygulamalarda güvenli sürücü izlemeye izin veren yeni bir modüldür. En kötü durumda bile 10 milisaniyeden daha düşük yanıt süresi, tasarım mühendislerinin makinelerdeki güvenlik mesafelerini minimumda tutmasını sağlayarak hızlı bir duruş sağlar.

Öne çıkan özelliklerinden biri, Güvenli Fren Kontrolü (Safe Brake Control – SBC) ve test döngüsü izlemeli Güvenli Fren Testi (Safe Brake Test – SBT) içeren “güvenli fren yönetimi”dir. STÖBER’in Servo Sürücü Aksesuarlarından sorumlu ürün müdürü, Markus Frei “Bu ürün, servo motor sürücüsünün yakında piyasaya sürülecek olan EN 16090-1 standartlarının gerekliliklerini yerine getirmesini sağlar ve Alman Sosyal Kaza Sigortası’nın (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung veya DGUV) bir yayınına dayanmaktadır” dedi. Frei, “DGUV ticaret yayını, DIN EN ISO 16090-1: 2016-02 taslak standardının temelini oluşturuyor, burada dikey eksenlerin güvenliği konusu ilk kez bir standartta tanımlanıyor” diyerek sözlerine devam etti. 

Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off – STO), Güvenli Durdurma 1 (Safe Stop 1 – SS1) ve Güvenli Durdurma 2 (Safe Stop 2 – SS2) işlevlerine ek olarak SE6, güvenli hareket ve güvenli hareket izleme işlevleri de sağlar. Güvenli Sınırlı Hız (Safely Limited Speed – SLS) ve Güvenli Hız Aralığı (Safe Speed Range – SSR) işlevleri, sürücünün, yapılandırılmış hız sınırı değerlerini aşmamasını sağlar.

Güvenli Yön (Safe Direction – SDI) yapılandırılmış hareket yönünü izler ve Güvenle Sınırlı Artım (Safely Limited Increment – SLI) artışı güvenilir bir şekilde sınırlar. Güvenli Çalışma Durdurma (Safe Operating Stop – SOS) özelliği ile de etkin bir duruşu izler.

Kontrolsüz olarak durmayın!

Pilz-Safe Automation ile birlikte geliştirme sırasında gerçek dünyaya uygunluk konusu öncelik kazandı ve sonuç olarak tüm güvenlik fonksiyonları SIL 3, PL e’ye (kategori 4) kadar kullanılabilir hale getirildi.

Ayrıca SE6, bir limit değeri aşıldığında veya acil bir durdurma durumunda kullanıcının değişken bir şekilde yanıt vermesine izin verir. “Bir limit değeri ihlal edildiğinde servo motor sürücüsünü derhal kapatmak ve sürücünün kontrolsüz bir şekilde durdurulmasını sağlamak her zaman iyi bir fikir değildir. Hızlı ve basit bir yeniden başlatma için, eğer kontrolcü bunu yapamazsa, kontrollü bir müdahale için sürücüyü, bilinçli olarak durdurmak her zaman daha iyidir” diyor Frei

Sistem maliyetlerinizi azaltın

Özel motorlar, encoderler, kablolar, duruş veya hız algılama sensörlerinin kullanılması SE6 güvenlik modülünü kullananlar için gerekli değildir. Kullanıcı mevcut sürücü yapılandırmalarını yeniden kullanabilir veya uygulamaya uygun bileşenlere geçiş yapabilir. Bu da genellikle sistem maliyetlerinde bir azalma ile ilişkilidir.

Makinenin verimliliğini ve kullanılabilirliğini artırmaya devam etmek için, güvenlik fonksiyonlarının izleme mekanizmaları temel standart gereksinimlerin ötesine genişletilmiştir. Konuma dayalı sınır değer izleme veya parazit sinyallerinin öngörülü gizlenmesi sayesinde, amaçlanan sınır değerlere minimum parazit mesafesi ile yaklaşılabilir.

Çıkarılabilir veri deposuyla (paramodül) devreye almak çok kolay

Birçok STÖBER sürücü ürününde olduğu gibi, kullanıcı yalnızca çıkarılabilir veri deposunu (paramodül) değiştirmek ve değiştirmeyi onaylamak zorunda olduğu için değiştirme kolaydır. Bu sayede genel cihaz yapılandırmasını (parametreleri) yeni servo motor sürücüne aktarabilir ve bir uzmanlığa veya yazılım aracına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Tutarlı ve iki kanallı bir yapıya sahip olan SE6 güvenlik modülü, tüm entegre bileşenleri her cihaz güç açılışında, her Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off – STO)’dan sonra ve çalışma sırasında test eder. Sonuç olarak, emniyet fonksiyonlarının döngüsel fonksiyon testleri son kullanıcının bulunduğu yerde belgelendirmeye tabi olmayı ortadan kaldırılabilir.

STÖBER’in 6. nesil sürücüleri, yüksek verimli çok eksenli uygulamalar için güçlü, bağımsız ve çok eksenli servo motor sürücüleri sunar. Bu ürün ailesinin bir parçası olan esnek SD6 tek eksenli servo motor sürücüsü, 85 Amper akım değerine kadar nominal bir çıkış akımına sahiptir ve öncelikle merkezi olmayan hareket kontrolü ve sürücü tabanlı uygulamalarda kullanılır. Aynı zamanda lineer ve dönel senkron servo motorların yanı sıra asenkron motorları da kontrol eder.

Modüler arayüz konseptinin ve geniş aksesuar yelpazesinin bir avantajı, SD6 serisi servo motor sürücüsünün en özel tahrik görevlerini bile çözmek için hassas bir şekilde yapılandırılabileceği anlamına gelir.

CANopen, EtherCAT veya PROFINET haberleşme protokolü kartları daha yüksek seviyede bulunan kontrolöre bağlantı için seçilebilir.

Okumaya devam et

REDÜKTÖR

I-MAK Hindistan 3. yılını kutluyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

I-Mak, Hindistan pazarındaki 3. yılını tamamlamanın mutluluğunu ve gururunu paylaşıyor. MGM ve VARVEL ortaklığı ile Hindistan pazarında büyümeye devam eden I-Mak, MGM-VARVEL yöneticisi Ravi Krishnamurthy ile birlikte bu pazarda 1.500.000 ürün referansı sağlayabilen geniş bir ürün yelpazesi ile çözümler üretiyor.

Geniş ürün ve yedek parça stoğu ve Chennai merkezli bir montaj fabrikası ile Hindistan’da müşterilerine hızlı ürün tedariki ve dinamik bir satış destek hizmeti sağlayabiliyor. Hindistan’ın stratejik bölgelerinde; Mumbai, Pune, Gujarat, Delhi, Hyderabad ve Bangalore, satış ofisleri ve mühendisleri ile güçlü bir ağ kurarak hem OEM hem de Hindistan endüstrisine sektöre özel redüktörler yapılmaktadır. Vinç ve kaldırma, su arıtma, çelik, gıda gibi birçok ileri gelen sektörde binlerce I-Mak redüktörü şu anda Hindistan’da hareketi sağlamaya devam etmektedir. Ayrıca, Hindistan’da birçok OEM müşterisi yurtdışı projelerinde I-Mak ürünlerini tercih ediyorlar. Bunun sebebi I-Mak’ın dünya genelinde yedek parça ve destek ağı bulunmasıdır.

Dünya genelindeki bütün piyasaları olağanüstü etkilemiş olan pandemiye rağmen, MGM-VARVEL-IMAK ortaklığı 2020 yılında büyüme kaydetmiş, daha hareketli bir 2021 için dört gözle beklemektedir. Marka aynı zamanda Hint pazarı için yeni seri redüktörler ve yeni yılda yapılacak organizasyonların duyurusunu yapmıştır. Yeni IRCM 143 (vinç redüktörü) kaldırma sektöründe pazarın en güçlü aktörlerine hizmet verecektir. Aynı zamanda ekibe Kasım 2020’de katılan yeni satış müdürü Anil Lueva’yı yeni görevi için tebrik ederiz. 15 yıldan fazla sektörel tecrübesi ile I-Mak Hindistan takımına gelecekte yeni vizyon ve enerji katacaktır!

2021 yılında, Hindistan I-Mak stratejilerinde kilit bölge olmaya devam ederek, Chennai’de etkinlik ve faaliyetleri her yıl artacaktır. 

Okumaya devam et

REDÜKTÖR

Planet redüktör nedir?

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Planet redüktör ya da planet dişli redüktör, yüksek tork gereksinimi ve hassasiyet ihtiyacı duyulan uygulamalar için tasarlanmış özel bir redüktör çeşididir.

Güç aktarım uygulamalarında geniş bir kullanım alanı olan planet redüktörler, parçalı yapıda üretilen bir redüktör çeşididir. Düşük hacimde yüksek tork üretimiyle tercih sebebi olan bu redüktör çeşitleri, pek çok farklı sektör ve uygulamada kullanılmaktadır. Planet redüktörlerde çark sayısı arttıkça yükün dağılımı da artacağından, tork değerlerinde de artış imkânı mevcuttur. 

Planet redüktörler ne gibi kullanım avantajları sunar?

Düşük hacimde ve dönme gücünde yüksek tork ve verimlilik değerleri sunması, planet redüktörlerin sunduğu en büyük avantaj olarak öne çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde geniş bir kullanım alanına sahip bir mühendislik ürünüdür. Sağlam bir yapı sunan planet redüktörler, uzun kullanım ömürleriyle oldukça kârlı yatırımlar olarak da tercih sebebi olur. Basit bir kullanım imkânı sunan planet redüktörler, son derece sessiz çalışmaktadır. Ayrıca bakım masrafı da son derece düşük seviyelerdedir. 

Planet redüktör seçimi nasıl yapılır?

Planet redüktör seçiminde şu hususları göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır:

  • Öncelikle ürünün kullanılacağı sistemin ihtiyaçları doğru şekilde tespit edilmelidir. Redüktörün maruz kalacağı günlük çalışma yoğunluğu ve dur-kalk sayıları seçim için önemli parametreler arasında yer alır.
  • Ürünün kullanılacağı ortam ve özellikle ısı değerleri de son derece önemlidir. Eğer planet redüktör ünitesi yüksek ısı değerlerine sahip bir ortamda kullanılacaksa buna uygun bir ürün seçimi yapılmalıdır.
  • Ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise redüktörün maruz kalacağı radyal ve eksenel yükün önceden tespit edilmiş olmasıdır. 
  • En doğru planet redüktör seçimini yapmak için profesyonel destek almak son derece yerinde olacaktır.

Piyasada pek çok farklı yerli ve yabancı redüktör üreticisinin üretmiş olduğu planet redüktörler bulmak mümkündür. Planet redüktör fiyatları, ürünün kalite seviyesi gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir.

Okumaya devam et
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com