Connect with us

REDÜKTÖR

Çelik sektöründe WATT DRIVE motor redüktörler

Yayın tarihi:

-

Braun Maschinenfabrik (Braun) firması Balzano İtalya’da bulunan paslanmaz çelik firması için radyal hadde çubukların sıcak kesimi için kesme makinesi imal etti. Makineyi hadde hattına entegre etmek için Braun’un malzeme işleme sürecini tamamen gözden geçirmesi ve tam otomatik konveyör çözümü için WEG-WATT DRIVE’dan 68 adet motor redüktör tedarik etmesi gerekiyordu.

1848’de kurulan Braun, şu anda üç alana odaklanan bir aile şirketidir: Hidrolik çelik işleri, çelik kesme ve taşlama makineleri ile beton kesme ve delme makineleri. Merkezi Avusturya, Vöcklabruck’ta bulunan şirket, soğuk ve sıcak kesim için son teknoloji yüksek performanslı aşındırıcı kesme makineleri ve çelik olmayanlar için yüksek basınçlı taşlama makinelerinin önde gelen uluslararası üreticilerinden biridir. Profesyonel tasarım mühendisliği ve kapsamlı satış sonrası destekle birlikte özelleştirilmiş malzeme taşıma ve otomasyon sistemleri, çelik endüstrisi için hizmet paketini tamamlar.

Braun’un, Acciaierie Valbruna S.p.a tarafından işletilen paslanmaz çelik fabrikasında TS12W tipi aşındırıcı kesme makinesiyle birlikte uyguladığı, özel olarak geliştirilmiş malzeme taşıma sisteminin çeşitli birimlerini çalıştırmak için (“Valbruna”) Bolzano’da firma çeşitli Watt Drive motor redüktörler seçti.

Bolzano’daki aşındırıcı kesme makinesi, Braun tarafından mevcut bir hadde hattına entegre edildi. Görevi, hadde işlemi tamamlandıktan sonra sıcak hadde parçaların uçlarını kesmektir. Daha önce 2,5 ila 5,5 m uzunluğundaki bitmiş hadde parçalar, hadde manipülatörü ile boşaltılır, sisteme paralel çalışan bir makaralı masaya aktarılır ve ardından tekli çelik çubuklar olarak çıkarılırdı. Paslanmaz çelik fabrikasında 5 ila 13 m uzunluğundaki daha uzun hadde parçalar, karmaşık bir malzeme taşıma göreviyle karşı karşıya kaldı. 

Malzeme taşıma sisteminin yeni tasarımı için bir zorluk, hadde manipülatörü için 0,5 m’lik sınırlı transfer yüksekliğiydi çünkü aşındırıcı kesme makinesindeki silindir tablası 1.09 m’de önemli ölçüde daha yüksekti. Buradaki amaç hadde parçaları her iki boşaltma konumundan, aşındırıcı kesme makinesindeki tabla ile aynı yükseklikte tek bir makaralı masa hattına taşımaktı. 

Bu noktada WATT DRIVE motor redüktörlerinin kompakt, modüler tasarımı devreye girdi. WATT DRIVE kesme ve yüzey taşlama makinelerinde yeni ve karmaşık görevlerin üstesinden gelebilecek özellik ve opsiyonlar ile çözümler üretebilmektedir. İddialı işleme sürecini uygulamak için birkaç yeni konveyör sistemi tasarımı gerekliydi. İlk olarak, 2,5 ila 5 m uzunluğundaki hadde parçalar artık dört taşıma arabasından oluşan bir malzeme transfer cihazı ile boşaltma silindiri masasından 3,5 m uzaklıkta bulunan yüksekliği ayarlanabilir makaralı masaya veya beş tampon pozisyonundan birine yerleştirilir. 5 ila 13 m uzunluğundaki daha büyük hadde parçalar artık, güç ve kılavuz silindirleri uygulayan bir malzeme aktarım ünitesi tarafından tam otomatik olarak hadde manipülatöründen çıkarılır ve yüksekliği ayarlanabilir merdane tablasına sürekli olarak beslenir. Kilitleme hareketi senkronize kontrollü hidrolik silindirler ile sağlanır ve konveyör makaraları elektromekanik olarak tahrik edilir. İkinci tahrik sistemleri, 3 kW güç oranlarına sahip iki Watt Drive K75 tipi helisel-konik dişli motor redüktörden oluşur. Redüktörlü motorlar IP55 koruma sınıfına sahiptir ve 28 d/d çıkış devri ve 1.012 Nm çıkış torku ile i = 51.02 tahvil oranındadır.

Yaklaşık 11,5 m uzunluğundaki yüksekliği ayarlanabilir makaralı tabla, hidrolik silindirler kullanarak elektromekanik ileri hareket ve kaldırma hareketi sağlayan bir kaldırma hareketi kullanarak daha kısa hadde parçaları taşıma arabalarından çıkarır. Daha uzun hadde parçaları doğrudan çekme ünitesinden alır. Tüm dövme parçalar daha sonra yüksekliği ayarlanabilir makaralı tabla tarafından, zımpara kesme makinesindeki merdane tablasının seviyesi olan 0,5 ila 1,09 m çıkış yüksekliğinden hareket ettirilir.

Malzemeler, ayrı ayrı elektromekanik olarak tahrik edilen 17 silindir tarafından taşınır. Orada ve bir bütün olarak kesme makinesi besleme ve çıkış silindiri tablalarında, her biri 0.75 kW olan 59 adet özdeş Watt Drive A46 tipi paralel milli motor redüktör kullanılır. Bunlardan ikisinde enkoderler (1.024 HTL) bulunur. 106 Nm çıkış torku ve i = 20.86 tahvil oranı ile motor redüktörler 68 d/d devirde çalışır. Sıcak kesme sırasında üretilen büyük miktardaki ısı nedeniyle, WATT DRIVE motor redüktörler HT opsiyonu ile +60°C’ye kadar çevre sıcaklıklarında çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve ayrıca tüm motorlarında da standart olan TH ve TF, PTC termistör ve bimetal termostat ile donatılmıştır.

Yüksekliği ayarlanabilen makaralı tablanın kaldırma hareketi, 15 kW olan bir Watt Drive F131 tipi paralel milli motor redüktörle çalışan bir elektromekanik sistem aracılığıyla sağlanır. Tahrik sistemi, 100 Nm’lik bir frenleme torkuna sahip BR100 yaylı bir fren içerir ve seçilen i = 76.05 tahvil oranıyla 7.462 Nm’lik bir çıkış torku üretir.

Bu noktada Watt Drive’ın desteği, kısa teslimat süreleri, tedarikçi güvenilirliği ile bu tarz zorlu projeler ile başa çıkmanıza yardımcı oluyor. Bunun ötesinde yüksek kaliteli Watt Drive ürünlerinin kullanımı ile makine imalatçıları müşterilerine çok daha rahat şekilde garanti verebilmektedir. 

Aşındırıcı kesme prosedürü tamamlandıktan sonra, dövme parçalar makineden çıkarılır ve zincir konveyöre veya zincir teknesine soğutulmak üzere hareket ettirilir. Zincirli konveyör tahrik sistemleri, her biri 3 kW olan iki F111 tipi paralel milli motor redüktör, HT opsiyonu ile +60°C’ye kadar çevre sıcaklıklarında çalışmak üzere tasarlanmıştır ve standart olan TH ve TF, PTC termistör ve bimetal termostat ile donatılmıştır. Hadde parçaların kademeli olarak soğutulması için motor redüktörler, sadece 7 d/d’lik bir hız ile i = 207.08’lik bir tahvil oranına sahiptir. Yer tasarrufu sağlayan modüler Watt Drive motor redüktörler, yüksek tahvil oranlarını tek gövdede yapabilme özelliği ile çok düşük devirlerde bile çalışabilmektedir. Örneğin, 1,5 kW güç oranına sahip zincirli tekne döner tahrikinin iki adet F137 tipi paralel milli motor redüktörü, 1,4 d/d’de çok daha yavaş çalışır. Hadde parçaların düşmesini önlemek için, motorlara 20 Nm’lik bir frenleme torku seviyesi veren BR20 frenler takılmıştır.

Aden Endüstriyel olarak da Türkiye’de 10 yıldır Watt Drive gibi kaliteli ve köklü bir firmanın distribütörlüğünü yapmaktan ve bu ve benzeri projelerde Türkiye makine imalat sektörüne de hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

REDÜKTÖR

Ağır şartları PGR PH/PB Serisi redüktörler ile kolaylaştırın

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Redüktör ve dişli imalatının güçlü markası Polat Group Redüktör (PGR), PH/PB Serisi redüktör ürün grubuyla ağır çalışma şartları için sağlam gövdeli alternatifler sunuyor.

Sessiz çalışma ve kolay bakım

Endüstriyel tip redüktörler özellikle ağır çalışma şartları altında hizmet sunan, sağlam gövdeli, 480000 Nm’ye kadar yüksek momentleri taşıyan, sessiz çalışma ve bakım kolaylıkları ile ön plana çıkan redüktörlerdir.

 • Giriş ve çıkışı paralel eksenli veya eksen açısı 90 derece olan helisel – konik dişlili redüktörlerdir.
 • Ayaktan ve flanştan bağlantı opsiyonları bulunmaktadır.
 • Gövde rijit bir yapıya sahiptir.
 • Yüksek güç ihtiyaçlarında ve ağır şartlarda kullanılabilen redüktörlerdir.
 • Sistem mukavemet hesaplamaları, ISO, DIN ve NIEMANN standartlarına uygun olarak yapılmaktadır.
 • Farklı giriş opsiyonları sunulabilmektedir (IEC, W vs).
 • Farklı çıkış opsiyonları sunulabilmektedir (mil çıkışlı, delik milli, konik sıktırmalı vs).
 • Farklı bağlantı opsiyonları sunulabilmektedir (B5 flanşlı, tork kolu platformu vs).
 • Gövdeler, sfero (GGG 40-50) ve pik (GG 20-25) olarak üretilebilmektedir.
 • Dişliler, dövme ve 21NiCrMo2 sementasyon çeliğinden imal edilmektedir.
 • Yüksek kalitede rulman ve sızdırmazlık elemanları kullanılmaktadır.
 • Müşterinin özel talepleri karşılanabilmektedir.

Geniş bir kullanım alanı

Endüstriyel tip redüktörler çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

 • Atık Su: Yoğunlaştırıcılar (merkezi tahrikli), filtre presleri, kabartma malaksörleri, santrifüj havalandırıcılar, bilgisayar tesisleri, dairesel ve doğrusal sıyırıcılar ön yoğunlaştırıcılar, salyangoz su pompaları, su türbinleri
 • Pompalar: santrifüj pompalar, tazyikli pompaları
 • Elavatörler: Kovalı elavatörler, damperli araçlar, paletli araçlar
 • Küreme ekskavatörleri: Hammadde taşıyıcıları, doğrama üniteleri, kaldırma vinçleri
 • Sac kıvırma makineleri
 • Kimya endüstrisi: Ekstrüzyon makineleri, yoğurma makineleri, perdah makineleri, soğutma tamburları
 • Mikserler: Eşit orantılı malzeme, orantısız malzeme
 • Malzeme karıştırıcılar: Eşit orantılı yoğunlukta, orantısız yoğunlukta, orantısız gazlama tesisleri, tost makineleri, santrifüjler
 • Demir metalürjisi: Sac haddehaneleri, tomruk iticiler, sarma makineleri, soğutma yatağına iticiler, makara düzeltme makineleri
 • Merdane yollu tablalar: Yollu tablalar, sarsıntılı, boru haddehaneleri
 • Makaslar: Sürekli kesim, krank tipi kesim, kesintisiz döküm sürücüleri 
 • Tüp değirmenler: Haddehaneler, kütük demir haddehaneleri, tel haddehaneleri, ince sac haddehaneleri, kaba sac haddehaneleri
 • Silindir ayarlama sürücüleri
 • Taşıyıcı tertibatlar: Kovalı elavatörler, maden ocağı vinçleri, taşıyıcı makineler, kayışlı taşıyıcılar, yük asansörleri
 • İnsan taşıma asansörleri, yürüyen bantlar, yürüyen merdivenler, raylı araçlar
 • Frekans dönüştürücüler
 • Piston sıkıştırıcılar
 • Vinç tertibatları: Torna tertibatları, kaldırma tertibatları, vasıta hareket tertibatları, kaldırma tertibatları, kollu vinç tertibatları
 • Soğutma kuleleri: Soğutma kulesi fanları havalandırıcılar (eksenel ve radyal)
 • Gıda maddeleri sanayi 
 • Ham şeker üretimi: Şeker kamışı bıçakları, şeker kamışı değirmenleri 
 • Pancar şekeri üretimi: Pancar kesme makineleri, vakumlu kazanlar, pancar yıkama makineleri, kesme makineleri
 • Kâğıt imalat makineleri: Kağıt hamuru makineleri (istek üzerine)
 • Santrifüjlü kompresörler
 • Teleferik hatları: Malzeme teleferik hatları, havada asılı teleferik hatları, kayak teleferik hatları, tek kablolu teleferikler
 • Çimento sanayii: Beton karıştırıcıları, kırıcılar, döner fırınlar, silindirik değirmenler, seperatörler, silindirli değirmenler

Doğru ürün seçimi için nelere dikkat edilmeli?

Doğru ürünü seçebilmek için, öncelikle redüktörün tipi ve boyutunun belirlenmesi gerekir. Bu aşamada, tahvil oranı ve nominal güç belirlenir ve ayrıca gerekli maksimum momentler (redüktörün en yüksek çalışma momenti, başlangıç momenti, frenleme momenti, vb.) kontrol edilir. Çıkış milinin maruz kalacağı ilave yükler de kontrol için önemlidir. Daha sonra kullanılacak olan yağ tipinin ve son olarak da termal kapasitenin belirlenmesi gerekir. Bu kriterleri, PH/PB kataloğunda verilen örnek redüktör seçim formüllerini kullanarak belirleyebilir ya da firmanın seçim konusunda yardımcı olması isteniyorsa satış departmanı ile irtibata geçilebilir.

Uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım ömrü için bunlara dikkat edin

Uzun ve verimli bir servis ömrü elde etmek için helisel dişlili redüktörler uygulama yerine doğru şekilde monte edilmelidir. Açık hava kurumları için helisel dişlili redüktörler kötü hava koşullarına karşı korunmalıdır, paslanmaya karşı etkili maddeler ve su/toz geçirmeyen gres ile korunmuş yağ keçeleri kullanılmalıdır. Ayrıca yağlama konusu çok önemlidir. Doğru ve yeteri kadar yağlanan bir helisel dişlili redüktör, çok uzun yıllar sorunsuz çalışabilir.

Polat Group Redüktör olarak misyonumuz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri bilgi teknolojilerini kullanarak en verimli ve kaliteli şekilde sunmaktadır. Birçok farklı ürün yelpazesi ile, müşteri ihtiyacını maksimum seviyede karşılamak için eş zamanlı mühendislik yöntemlerini kullanarak çalışmalarını sürdürmektedir. Tasarım faaliyetleri, ürün geliştirme programları ve bilgisayar destekli çalışmalarımız sürekli gelişen bir grafik çizmektedir. Rekabetçi ve güçlü kalite politikamız müşteri yelpazemizi genişletmektedir.

Okumaya devam et

REDÜKTÖR

Neugart’tan standart flanş bağlantılı planet redüktör PSFN

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Neugart’ın üstün mühendislik birikiminin ürünü olan PSFN, standart flanş bağlantılı planet redüktör özelliği sayesinde kolay ve son derece emniyetli bir montaj imkân sunar. Neugart tarafından geliştirilen helisel dişliler, makinede gürültü önleyici düzenekler kullanılmasına da gerek bırakmaz. Yüksek devrilme momentine sahip olan hassas planet redüktör PSFN’ye en yüksek beklentileri dahi yöneltebilirsiniz. Ürün, pek çok farklı sektörün yanı sıra takım tezgahları ve ziraat sanayiinin ihtiyaçlarına yanıt sunabilmektedir.

Özellikler

 • Standart flanş bağlantısı
 • Sessiz bir çalışma performansı
 • Maksimum yükleme kapasitesi
 • Olağanüstü sızdırmazlık
 • Kompakt bir tasarım
 • Helisel dişliler sayesinde erişilen yüksek kalite

Okumaya devam et

REDÜKTÖR

WEG-WATTDRIVE’dan uygun maliyetli ATEX redüktörlü motorlar

Yayın tarihi:

-

Yazar:

WG20 ve MAS serisi redüktörlü motorlar, 1/21 ve 2/22 bölgelerinde patlamaya dayanıklı alanlar için enerji verimliliği sınıfı IE3’te 18.000 Nm’ye kadar siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur. Bölge 2 ve 22 için yeni WEG EUSAS-EX motorlar 0.12 – 75 kW aralığında hizmetinize sunulmuştur.

Tahrik teknolojisinde dünya lideri olan WEG-WATTDRIVE, doğrudan motor montajını da mümkün kılan ATEX sertifikalı WG20 ve MAS serisi redüktörlü motorları piyasaya sürdü. 2014/34/EU Yönergesi uyarınca, redüktörlü motorlar Kategori 2, Bölge 1/21 ve Kategori 3 Bölge 2/22’deki patlamaya dayanıklı alanlar için uygundur. ATEX motorlu Bölge 2 ve 22 için patlamaya dayanıklı redüktörlü motorlarda, motor bir adaptör ihtiyacı ortadan kaldırılarak doğrudan monte edilebilir. Bölge 1/21 için IEC adaptörlü WG20 ve MAS serisi redüktörler mevcuttur. WG20 ve MAS redüktörlü motor serisini tamamlayan WEG-WATTDRIVE, IE3 enerji verimliliği sınıfında 0,12 ila 75 kW arası çıkışlara sahip yeni bir EUSAS-EX motor tasarladı. Yeni evrensel EUSAS-EX motoru böylece 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren AB direktiflerine (EC 640/2009) uygundur.

WEG- WATTDRIVE’ın Satış Müdürü Adriano Della Giustina şu açıklamayı yapıyor: “Petrol, gaz ve kimya endüstrisi gibi tehlikeli alanlardaki uygulamalar için ATEX sertifikalı WG20 ve MAS redüktörlü motorlar sunuyoruz. Ayrıca ilk kez Bölge 2 ve 22 için doğrudan motor montajı seçeneği de sunuyoruz. 0,12 ila 75 kW arasında yeni tasarlanmış EX motor, ek voltaj değiştirme seçeneği sunan EUSAS geniş aralıklı sargı ile tasarlanmıştır. EX alanı için redüktörlü motorlarımız sadece yerden tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda IE3 enerji verimliliği sınıfına kadar da mevcuttur ve bu da onları çok uygun maliyetli hale getirir. Bu, enerji verimli sürücülere yapılan yatırımın kendisini nispeten hızlı bir şekilde amorti ettiği anlamına geliyor.”

18.000 Nm’ye kadar helisel, paralel milli ve 0.12 ila 75 kW çıkışlı helisel konik dişli redüktörler sağlam ve güvenilirdir. Bölge 2 ve 22 için IEC 63 ila IEC 250 arası boyutlarda mevcuttur. Tüm EX redüktörlü motorlar IP66 koruma sınıfına kadar tasarlanabilir ve -20 ila+40°C arasındaki ortam sıcaklıkları için uygundur. Diğer bir önemli avantaj: Belirtilen sürücü parametreleriyle uyumluluğa bağlı olarak motorlar ayrıca frekans invertörleriyle de çalıştırılabilir. Tehlikeli alanlar için fren ve enkoder gibi montaj modülleri sürekli olarak geliştirilmektedir.

Kuzey Amerika pazarı için de patlamaya dayanıklı tahrikler 

Yeni EUSAS EX motorları geniş bir sargı aralığına sahiptir ve geniş bir voltaj aralığını destekledikleri ve ayrıca voltaj değiştirme seçeneği sundukları için Avrupa, ABD veya Asya’da kullanılabilir. 0.12’den 75 kW’a kadar olan yeni EX motor tasarımlarının, elektrik motorlarının çevreye uyumlu tasarımı için gelecek AB gereksinimlerine (EC 640/2009) uygun olması, kullanıcıların birçok avantajı olduğu anlamına gelir. Örneğin, Bölge 2 ve 22 için tehlikeli alanlardaki uygulamalarda bile WG20 ve MAS redüktörlü motor serisinin tüm güç aralığında IE3 enerji verimliliği sınıfını kullanabilirler. Yeni motor ayrıca Kuzey Amerika standardı NEC/CEC Sınıf I Bölümü ile uyumludur. 2 ve Sınıf II Bölüm 2. Sınıf I, yanıcı gazların, buharların veya sislerin bulunabileceği alanları belirtir. Sınıf II ise toz oluşumunu gösterir. Bu maddelerin oluşma sıklığı ve süresi, tehlikeli alanları Bölüm 1 veya Bölüm 2 olarak tanımlar.

Doğrudan motor montajı 

Zone 2 ve 22 için ATEX sertifikalı motorlar, WEG-WATTDRIVE’ın kapsamlı ürün yelpazesinin bir parçasıdır. WEG Grubu şimdiye kadar IEC adaptörlerini flanşlı motorlarla (IEC-B5) monte ederek patlamaya dayanıklı redüktörlü motorlar üretmiştir. Yeni seri ile beraber motor doğrudan monte edilebilir: Bu sadece teknik avantajlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda adaptöre gerek olmadığı anlamına gelir. Bu, geliştirilmiş verimliliğe ek olarak, redüktörlü motorun kendisinin boyut olarak daha kompakt olduğu ve dolayısıyla daha az yer gerektirdiği anlamına gelir. WATTDRIVE, redüktörlü motorların yanı sıra, ATEX Bölgeleri 2 ve 22 için WEG IEC standart motorlarını da (tasarımlar B3, B5 ve B14) geliştirmiştir.

Gaz ve toz ortamlarında yeterli koruma 

Zone 1/21 için, WG20 ve MAS redüktör ünitelerinin tamamı, IEC adaptörleri aracılığıyla 75 kW’a kadar W22X motorlarla bağlanabilir. Redüktörler, ATEX standartlarına tam olarak uydukları için sağlam ve güvenilirdir. WEG-WATTDRIVE’ın kapsamlı patlamaya dayanıklı redüktörlü motorları hem gaz hem de toz ortamlarındaki uygulamalar için doğru patlamaya dayanıklı çözümü sunmasını sağlar.

Okumaya devam et
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com