Connect with us

MOTORLAR

Üstün özellikleriyle Bonfiglioli senkron relüktans motorlar

Published

on

bonfiglioli images

Bonfiglioli Türkiye olarak yıllardır üretmekte ve ülkemize sağlamakta olduğumuz yeni teknolojiler ile değerli iş ortaklarımızı desteklemekte, iyileştirmeler ve sağlayabileceğimiz avantajlar ile milli sanayimizi avantajlı kılabilmek için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Son yıllarda gelişen teknolojiler sonucu, birçok rakibimizden önce davranarak üretmeye başladığımız Bonfiglioli Senkron Relüktans Motorumuzla birlikte sektörde çığır açan uygulamalara da bu eşsiz ürün ile öncülük etmekteyiz.

Bu motor hakkında bahsetmek gerekirse;

Sürdürülebilir enerji arayışındaki en önemli etmen olarak yenilenebilir enerji arayışı gibi gözükse de, enerjiyi daha verimli kullanmak da bu kadar önemli hale gelmiştir. Tekrar hatırlatmak gerekirse; dünyada kullanılan elektrik enerjisinin %40’ı, ortalama %88 enerji verimliliği olan motorlar tarafından harcanmaktadır. Bu nedenle motorları daha düşük maliyetlerle, daha sağlam ve çok daha verimli yapabilmek ana hedef olmaktadır.

Bonfiglioli Senkron Relüktans motoru – BSR’de bulunan stator, indüksiyon motorlardaki statorla aynı özelliklerdedir. Oluşturduğu manyetik alan sayesinde rotoru etkilemek üzerine tasarlanmıştır. Ancak rotorda herhangi bir sargı bulunmamaktadır (bakır kaybı yoktur). Bu yeni dizayn, hava boşluklarıyla sınırlandırılmış hiperbolik eğriler şeklinde kesilen lamine metal plakalar ile rotoru oluşturmaktadır.

BSR’nin en büyük avantajı, IE4 Yüksek verim sınıfı (süper premium verim) ve yüksek tork yoğunluğu olarak belirtilmektedir (indüksiyon motora göre bir gövde daha küçük motorla aynı torku sağlayabilme avantajı).

Ek olarak, rotor dizaynı ve manyetik alan yapısı nedeniyle, bir Bonfiglioli sürücü ile çalışması zorunludur.

BSR’nin permanent magnet-servo motorlara kıyasla üstün bir maliyet avantajı bulunmaktadır. Herhangi bir magnet kullanılmadığından, magnetik alan kaybı ve aşırı ısınma gibi durumların oluşması mümkün değildir.

Bu nedenle BSR, özellikle düşük hız-yüksek tork gerektiren tüm uygulamalarda kolaylıkla indüksiyon motorları ile yer değiştirebilmektedir (Daha küçük gövde ile kullanım ve daha düşük kayıplar – daha yüksek rulman ömrü).

Bu tip uygulamalarda, BSR, invertörlü olarak mevcut indüksiyon motorlarının yerine neredeyse tüm uygulamalarda geçebilmektedir (özellikle düşük ve orta güç aralıklarında).

Bonfiglioli, BSR ürün grubunda 71 gövdeden 132 gövdeye kadar,  2 ve 4 kutuplu olmak üzere 0,37kw ve 18,5kw aralığında motor üretmekte, bu motorların tüm enkoder, fren ve standart Bonfiglioli motor opsiyonları da geçerli olmaktadır. 

BSR ürünümüzün başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

  • 0 RPM – Sıfır hızda dahi full tork sağlayabilmesi
  • 0 – 100Hz frekans aralığında sensörsüz olarak full tork ile çalışabilmesi
  • Rotor yapısı sayesinde rotor ile statorun sensörsüz şekilde senkron çalışması (sensörsüz hassas hız ve tork kontrolü)
  • Piyasadaki en yüksek verim sınıfında olması
  • 3 kata kadar tork yüklemesi yapılarak, çok daha küçük gövde motor seçilebilmesi
  • 1,5 kata kadar hız yüklemesi yapılarak, çok hızlı uygulamalarda rahatlıkla çalışabilmesi
  • Magnetsiz rotor yapısı sayesinde ısınma olmadan çalışması (düşük hızlarda dahi harici havalandırma olmadan çalışabilme)
  • Servo motorlara kıyasla daha çok asenkron motor fiyatına yakın kalması-fiyat optimizasyonu
  • Düşük hassasiyet gereken pozisyonlama uygulamalarında kolaylıkla senkron motor performansı sunması
  • 6000 RPM’e kadar hız imkânı

Bu ve tüm ürünlerimiz ile ilgili detaylı teknik bilgi ve projeleriniz için Bonfiglioli Türkiye satış ekibimiz ile irtibata geçebilir ya da satis@bonfiglioli.com.tr  mail adresimize talepte bulunabilirsiniz.

Yazan: Ahmet Tuna, Bonfiglioli Türkiye – Satış Mühendisi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MOTORLAR

İnter Motor, Redüktör ve Elektrik Motoru Tedariğinde Geleceği Tasarlıyor

Published

on

By

intermotor images 1

İnter Motor Genel Müdürü Ahmet Emre Atagün’le bir söyleşi gerçekleştirdik. Uzun yıllara dayanan sektörel tecrübesiyle elektrik motoru ve redüktör tedariğinde sayılı yerli markalar arasında yer alan İnter Motor’un müşteri odaklı ve kaynakları verimli kullanmaya dönük firma politikası hakkında değerlendirmelerde bulunan Ahmet Emre Bey’den, Türkiye’deki piyasa yapısı ve rekabet ortamı hakkında da görüşler aldık.

intermotor images 2

Birgül Atagün, İnsan Kaynakları Müdürü

Çeyrek asrı aşan bir mazisi olduğunu bildiğimiz İnter Motor markasının hikâyesinden kısaca bahseder misiniz?

Kuruluşunun ilk gününden bugüne kadar benimsediğimiz, içinde bulunduğumuz sektörün dinamizmini, her geçen gün gelişen ve yenilenen alanımızdaki teknolojiyi yakalama vizyonumuzla yola çıktık. Paydaşlarımızın ihtiyaçlarına tam karşılık vermek adına profesyonellikten ödün vermeden büyüyerek ailemize Finex Drive Systems markasını eklemeyi başardık. Ülkemizde ve global anlamda bugünlerde yaşanan zorlukların üstesinden geldikçe güçleniyoruz, başarımız günden güne artıyor. Hikâyemiz, genişleyen ürün yelpazemiz, pazara yansıyan dönüşümümüz ve birçok olumlu etkiyle sürmeye devam ediyor. Bu anlamda, geleceğe dair ümitlerimiz, hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz inovatif projelerimizle perçinlenmektedir. Vizyonumuz doğrultusunda, dijital alana yatırımlar yapmak, gençlere fırsat vermek, kadın istihdamını arttırmak ve doğasever teknolojiler sağlamak için hamlelerde bulunmak gibi önceliklerimiz var.

intermotor images 3

Satış Destek Ekibi: Selin Gizem Gürbüz, Hazel Şen, Tuğba Ertürk

Verimlilik tüm dünyada önemi her geçen gün daha da fark edilen bir kavram halini aldı. Yüksek verimli motor üretiminizle ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Verimliliğin artırılmasının her şeyden önce iş akışının optimize edilmesiyle ilgili olduğunu düşünüyor ve bu alanda iyileştirmeler yapmaya özen gösteriyoruz. Optimum kaynak tüketimiyle daha çok üretmek değer verdiğimiz ve başarıyla gerçekleştirdiğimiz misyonlarımızdan birisi. Firmamıza ve iş birlikçilerimize kazanç sağlamak için yalnızca motor üretimi gibi nicel değerlerde değil, nitel değerlerde de verimliliğin artmasını önemsiyor ve bu alanda çalışmalar yapıyoruz. Kısaca; sürdürülebilirlik, sistematik olarak takibe elverişlilik, raporlanabilirlik ve güncel teknolojik altyapı gibi İnter Motor’un sahip olduğu elementler yüksek verimli motor temin etme yönündeki işimize direkt pozitif etki sağlıyor.  

Diğer ürün gruplarınız nelerdir?

Ürün gruplarımız, paydaşlarımıza güvenle stoğumuzdan tedarik ettiğimiz birinci sınıf kalitedeki yüksek performanslı elektrik motorları ve redüktörleri kapsıyor. Birçok sektöre hizmet sunduğumuz geniş ürün yelpazemizde, AC-DC motorların yanı sıra minyatür asenkron motorlardan step motorlara ve inverterlere kadar birçok ürün bulunuyor. Zengin ürün yelpazemizi müşteri ve çözüm odaklı iş anlayışımız, doğasever vizyonumuz, satış sonrası ve öncesi profesyonel destek gibi önemli öğelerle kullanıma sunuyoruz. 

intermotor images 4

Elif Kavlak, Dış Ticaret
Uzmanı

Türkiye piyasasını ve rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz? İhracat hedefleriniz nelerdir?

Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye piyasasını ve rekabet ortamını global ortamdan soyutlamak pek de mümkün değil. Konjonktürel olarak dünyada ve ülkemizde ticari belirsizlikler olsa da biz, güvenle, uzun vadeli düşünerek ülkemize maddi-manevi değer üretmek adına yatırımlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Gelecekte de İnter Motor’u bugüne kadar başarıya taşıyan aynı vizyoner bakış açımızı koruyarak ve gerekirse ticari riskler alarak elimizi taşın altına koyacağız. Bu anlamda, Türkiye piyasasına dair yatırımlarımızı hiçbir şüpheye düşmeden yapmaya ve geliştirmeye devam ediyoruz. Ayrıca, global atılımlarımızı gelişmemizin bir parçası olarak görüyoruz. İhracatta büyüyen pazarın taleplerini karşılamak için kapasitemizi şu anki kapasitemizin 2 katına çıkarmak, global ölçekli yeni istihdam alanları üretmek gibi uzun ve kısa vadeli firma stratejilerimiz halihazırda hayata geçmek üzere bulunuyor.  

intermotor images 5

Fatih Özülker, Dijital Pazarlama Sorumlusu

En çok hangi sektörlere hitap ediyorsunuz? Hedeflediğiniz yeni sektörler var mıdır? 

Profesyonel bakış açımızla hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde hayatı, ekonomik ve etkin çözümlerimizle kolaylaştırmak amacındayız ve bu doğrultuda paydaşlarımızın sürekli değişen, gelişen ihtiyaçlarına tam karşılık veriyoruz. İş birlikçilerimizin önceliklerini gözeterek fark üretiyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz birçok sektörde iş birliği içinde olduğumuz işletmelerin ölçekleri hangi boyutta olursa olsun İnter Motor’un yıllar içinde edindiği profesyonel kaliteyle ürün tedariğini ve satış sonrası desteğimizi sunuyoruz. Dubai’den Beyaz Rusya’ya uzanan müşteri portföyümüzle gıda ve tekstil sektöründen, paketleme ve endüstriyel mutfak alanlarına kadar birçok sektörde İnter Motor markası olarak iddiamızı ortaya koyuyoruz. Elektrik motoru ve redüktör ihtiyacının bulunduğu tüm sektörlere, global ve yerel bakış açımızla başarılı bir biçimde yayılmaya devam ediyoruz. 

intermotor images 7

Hayatı tüm canlılarla paylaşıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Sürdürülebilir başarı odağımızla iş ortaklarımızın, yedek parça teminatı, teknik destek, etkin müşteri iletişimi, memnuniyeti ve takibi gibi satış sonrasında tüm ihtiyaçlarına karşılık gelecek hizmetleri veriyoruz. Üstelik bu hizmetlerimizi hem iç hem de dış pazardaki tüm paydaşlarımız için lokasyon ayrımı gözetmeden sunuyoruz. Ayrıca, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan kendi alanlarında profesyonel pazarlama ekimiz sayesinde hızla, güvenle ve müşteri gereksinimlerine özel öneriler sunmak gibi çözümler sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm bu ögeler İnter Motor ve Finex Drive Systems’i sektörde fark üreten, hizmet kalitesiyle tanınan markalar haline getiriyor. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak, yeni ihracat ve ithalat hedeflerimize odaklanarak İnter Motor ve Finex Drive Systems markalarının istediğimiz yüksek oranlarda büyümelerini gerçekleştirmeye devam edeceğimizi söyleyebilirim. Pandemi gibi negatif dış etmenlere rağmen ülkemiz ve dünya için hizmet vermeye devam edeceğiz. Bunun yanında, sektöre kazandırdığımız profesyoneller ve inovatif ürünlerle ülkemizi yeni kazanç kapıları açmayı sürdüreceğiz. İşimizi ve ülkemizi yukarıya taşımak için verimli, doğasever, etkin bir biçimde çalışmak bizi biz yapıyor. 

intermotor images 6

Ahmet Emre Atagün kimdir?
İnsan ilişkilerinde ve ticaret hayatında şeffaflık, dürüstlük, saygı ve karşılıklı kazanma prensibini benimseyen bir iş insanıyım. Ayrıca, kuruluş hikâyesiyle birçok insana ilham kaynağı olan İnter Motor ailesinin genel müdürü olarak 30 yılı aşkın süredir ülkeme ve dünyaya hizmetimi ekibimle birlikte başarıyla gerçekleştiriyorum.

Continue Reading

MOTORLAR

SD6 Serisi Servo Motor Sürücüleri ile işinizi sağlama alın

Published

on

By

stober images 1

STÖBER’in SD6 serisi servo motor sürücülerine entegre gelişmiş güvenlik modülü yeni ve güçlü SE6 Güvenlik Modülü.

SD6 Serisi Servo Motor Sürücüleri için SE6 Güvenlik Modülü

Önde gelen uluslararası güç aktarımı ve hareket kontrol uzmanı STÖBER, Pilz-Safe Automation ile iş birliği yaparak SD6 servo motor sürücüleri için yeni bir SE6 güvenlik modülü tasarladı.

SD6 serisi servo motor sürücülerini zaten kullanan veya kullanmayı planlayanlar için SE6 güvenlik modülü, EN 61800-5-2 ve EN ISO 13849-1 standartlarında, kullanımı kolay ve SIL 3, PL e’ye (kategori 4) kadar güvenlikle ilgili uygulamalarda güvenli sürücü izlemeye izin veren yeni bir modüldür. En kötü durumda bile 10 milisaniyeden daha düşük yanıt süresi, tasarım mühendislerinin makinelerdeki güvenlik mesafelerini minimumda tutmasını sağlayarak hızlı bir duruş sağlar.

stober images 2

Öne çıkan özelliklerinden biri, Güvenli Fren Kontrolü (Safe Brake Control – SBC) ve test döngüsü izlemeli Güvenli Fren Testi (Safe Brake Test – SBT) içeren “güvenli fren yönetimi”dir. STÖBER’in Servo Sürücü Aksesuarlarından sorumlu ürün müdürü, Markus Frei “Bu ürün, servo motor sürücüsünün yakında piyasaya sürülecek olan EN 16090-1 standartlarının gerekliliklerini yerine getirmesini sağlar ve Alman Sosyal Kaza Sigortası’nın (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung veya DGUV) bir yayınına dayanmaktadır” dedi. Frei, “DGUV ticaret yayını, DIN EN ISO 16090-1: 2016-02 taslak standardının temelini oluşturuyor, burada dikey eksenlerin güvenliği konusu ilk kez bir standartta tanımlanıyor” diyerek sözlerine devam etti. 

Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off – STO), Güvenli Durdurma 1 (Safe Stop 1 – SS1) ve Güvenli Durdurma 2 (Safe Stop 2 – SS2) işlevlerine ek olarak SE6, güvenli hareket ve güvenli hareket izleme işlevleri de sağlar. Güvenli Sınırlı Hız (Safely Limited Speed – SLS) ve Güvenli Hız Aralığı (Safe Speed Range – SSR) işlevleri, sürücünün, yapılandırılmış hız sınırı değerlerini aşmamasını sağlar.

Güvenli Yön (Safe Direction – SDI) yapılandırılmış hareket yönünü izler ve Güvenle Sınırlı Artım (Safely Limited Increment – SLI) artışı güvenilir bir şekilde sınırlar. Güvenli Çalışma Durdurma (Safe Operating Stop – SOS) özelliği ile de etkin bir duruşu izler.

Kontrolsüz olarak durmayın!

Pilz-Safe Automation ile birlikte geliştirme sırasında gerçek dünyaya uygunluk konusu öncelik kazandı ve sonuç olarak tüm güvenlik fonksiyonları SIL 3, PL e’ye (kategori 4) kadar kullanılabilir hale getirildi.

stober images 3

Ayrıca SE6, bir limit değeri aşıldığında veya acil bir durdurma durumunda kullanıcının değişken bir şekilde yanıt vermesine izin verir. “Bir limit değeri ihlal edildiğinde servo motor sürücüsünü derhal kapatmak ve sürücünün kontrolsüz bir şekilde durdurulmasını sağlamak her zaman iyi bir fikir değildir. Hızlı ve basit bir yeniden başlatma için, eğer kontrolcü bunu yapamazsa, kontrollü bir müdahale için sürücüyü, bilinçli olarak durdurmak her zaman daha iyidir” diyor Frei

Sistem maliyetlerinizi azaltın

Özel motorlar, encoderler, kablolar, duruş veya hız algılama sensörlerinin kullanılması SE6 güvenlik modülünü kullananlar için gerekli değildir. Kullanıcı mevcut sürücü yapılandırmalarını yeniden kullanabilir veya uygulamaya uygun bileşenlere geçiş yapabilir. Bu da genellikle sistem maliyetlerinde bir azalma ile ilişkilidir.

stober images 4

Makinenin verimliliğini ve kullanılabilirliğini artırmaya devam etmek için, güvenlik fonksiyonlarının izleme mekanizmaları temel standart gereksinimlerin ötesine genişletilmiştir. Konuma dayalı sınır değer izleme veya parazit sinyallerinin öngörülü gizlenmesi sayesinde, amaçlanan sınır değerlere minimum parazit mesafesi ile yaklaşılabilir.

Çıkarılabilir veri deposuyla (paramodül) devreye almak çok kolay

Birçok STÖBER sürücü ürününde olduğu gibi, kullanıcı yalnızca çıkarılabilir veri deposunu (paramodül) değiştirmek ve değiştirmeyi onaylamak zorunda olduğu için değiştirme kolaydır. Bu sayede genel cihaz yapılandırmasını (parametreleri) yeni servo motor sürücüne aktarabilir ve bir uzmanlığa veya yazılım aracına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Tutarlı ve iki kanallı bir yapıya sahip olan SE6 güvenlik modülü, tüm entegre bileşenleri her cihaz güç açılışında, her Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off – STO)’dan sonra ve çalışma sırasında test eder. Sonuç olarak, emniyet fonksiyonlarının döngüsel fonksiyon testleri son kullanıcının bulunduğu yerde belgelendirmeye tabi olmayı ortadan kaldırılabilir.

STÖBER’in 6. nesil sürücüleri, yüksek verimli çok eksenli uygulamalar için güçlü, bağımsız ve çok eksenli servo motor sürücüleri sunar. Bu ürün ailesinin bir parçası olan esnek SD6 tek eksenli servo motor sürücüsü, 85 Amper akım değerine kadar nominal bir çıkış akımına sahiptir ve öncelikle merkezi olmayan hareket kontrolü ve sürücü tabanlı uygulamalarda kullanılır. Aynı zamanda lineer ve dönel senkron servo motorların yanı sıra asenkron motorları da kontrol eder.

Modüler arayüz konseptinin ve geniş aksesuar yelpazesinin bir avantajı, SD6 serisi servo motor sürücüsünün en özel tahrik görevlerini bile çözmek için hassas bir şekilde yapılandırılabileceği anlamına gelir.

CANopen, EtherCAT veya PROFINET haberleşme protokolü kartları daha yüksek seviyede bulunan kontrolöre bağlantı için seçilebilir.

Continue Reading

MOTORLAR

Gamak’ın Genel Müdürü Sn. Tolga Kayaoğlu ile özel röportaj

Published

on

resized Gamak elektrik motorlari

BAŞARIMIZ BAKIŞ AÇIMIZDA SAKLI

Sevgili okurlarımız, Türkiye’nin en önemli firmalarından biri olan Gamak’ın Genel Müdürü Sn. Tolga Kayaoğlu ile yaptığımız keyifli sohbeti sizlere aktarmak isteriz.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Gamak, 1961’den bu yana, Türkiye’de elektrik motoru sektörünün oluşmasını sağlayan, onu büyüten, kullanıcıların dışa bağımlılığını engelleyen ve sektöre sürekli liderlik eden firma hüviyetini korumuştur. Bu kapsamda hareket ile Gamak, duruşundan ve rolünden taviz vermemiş, sadece ülkesine değil, paydaşlarına da sorumluluğunu her zaman bilen ve ona göre hareket eden bir firma olmuştur. Günümüzde Gamak, 0,06 kW-1.000 kW ve 56-450 tip aralığında, 3-fazlı asenkron, çok devirli,  tek fazlı, hız kontrol uygulamalarına uygun, frenli, duman, özel sipariş ve denizcilik uygulamalarında ihtiyaç duyulan motorları standart ya da özel tasarım olarak üretebilme kabiliyetine sahiptir.  Elektrik motoru üretiminde Dünyanın sayılı entegre firmalarından biri olan Gamak, Türkiye’de marka bilinirliliği anlamında yüksek bir oran ile sektörünün lideri olup, hedefi liderliğini pekiştirerek artan oranlarda sürdürülebilirliğini sağlamaktır.resized Gamakin Genel Müdürü Sn. Tolga Kayaoğlu

Firmanız sektöre hangi hizmetleri veriyor?

Ürünlerimiz, sanayide elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirme ihtiyacı duyulan her alanda kullanılır. Başta her türlü makine, redüktör, fan, pompa, vinç, kompresör, konveyör vb. ürünleri ve fabrikaların tamamı ile maden ocakları, enerji santralleri, denizcilik, petrol istasyonları, kimyasal üretim vb. birçok alanda yaygın kullanım alanına sahiptir.

2016 yılında ve bu yılın ilk yarısında alanınızda ne kadarlık üretim yaptınız? Elde ettiğiniz rakamları 2014 ve 2015 yılları ile karşılaştırır mısınız?

2016 yılı başı itibari ile firmamız üretimde kapasite ve kabiliyetlerini geliştirme yoluna gitmiş, tüm tiplerde 2014 yılında ulaştığı toplam kW üretiminin 32% ve 2015 yılında ulaştığı toplam kW üretiminin 67% üzerine çıkmıştır. Gamak için verim, üretimin ve yönetimin her alanında var olup aynı anda takibi yapılan ve 43 adedi gerçekleşen daha yüzlerce iyileştirme projesi ile destek bulmaktadır. Hedefimiz, Gamak firmasına ait, Yalın üretim ve yönetim metodolojilerine dayalı,  Dünya standardında bir üretim ve yönetim sistemi kurmak olup önümüzdeki yıl da, bu yıl ulaşacağımız hedeflerin 40% üzerinde üretim yapmanın ve bu  ürünleri satmanın planları içerisindeyiz.

AGM3E 132-S B34 FT 215 MOTOR

Firma olarak önümüzdeki dönemde yeni bir yatırımınız olacak mı? Varsa, bu konuda açıklayıcı bilgi verir misiniz? 

Gamak olarak bu yıl bizler için yatırım ve geleceğe hazırlanma yılıdır. Bu kapsamda yılın ilk yarısında verimliliğimizi arttırarak, organizasyonumuzu düzenleyerek, bayilerimizin ve müşterilerimizin seslerini daha çok dinlemeye başlayarak ve yeni ürünlerde yaptığımız hazırlıklarla sağladığımız gelişimleri, yılın ikinci yarısında yeni ürünlerin pazara sunulması, yeni yatırımlar ve bayi ve müşteri ağımıza getireceğimiz yeni uygulamalarla sürdüreceğiz.  2016 yılında önemli tutarlarda yatırım yapacağız ve bu yatırımların sonuçlarını da yılın ikinci yarısı ile gelecek yılın ilk çeyreğinde almayı planlıyoruz.  Dünyada yaşanan ekonomik darboğaza paralel ülkemiz potansiyelinin toparlanma çabasında olduğu ve zor günler geçirdiği bugünlerin hemen akabinde Gamak olarak, iddiamızı sürdürecek olmak ile birlikte yakın ve uzak geleceğe yatırım nedenimiz bundan ötürüdür.

Firmanız ihracat yapıyor mu? Hangi ülkelere, hangi ürün gruplarını ihraç ediyorsunuz? Yıllık cironuzun yüzde kaçını ihracattan karşılıyorsunuz?

Bahsettiğim üretim yatırımlarımızın yanı sıra bir diğer yatırım alanımız da ihracat olup amacımız, geniş, sağlam ve sürdürülebilir ilişkilere dayalı geniş bir ihracat ağı kurmaktır. Bugüne kadar firma olarak ihmal ettiğimiz Dünyada, önemli bir oyuncu olmak adına oluşturduğumuz ihracat stratejimiz paralelinde, 4 kıtada 22 ülke ile iletişim ve iş ilişkileri kurmak adına çaba içerisindeyiz. Gittiğimiz her ülkede karşılaştığımız Çinli, Avrupalı ve Amerikalı rakiplerimiz ile baş etmek ve bu ülkelerde distribütörlükler oluşturarak ve temel düzeyde olan marka bilinirliliğimizi en üst seviyeye çekerek, Türk bayrağını bu bölgelere dikmek adına çalışma arkadaşlarımla beraber üst seviye gayret göstermekteyiz.  Bu paralelde, ciromuz içerisinde bugün küçük paya sahip ihracat oranımızı, üç yıl içinde ciromuzun 40%’ını oluşturur hale getirmiş olacağız.

Yine yakın zamanda pazara sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa bu ürün hakkında değerlendirme yapar mısınız? Şayet ürün pazara çıktıysa ne zaman çıktı, özellikleri neler, satışlarınıza sağladığı katkı nedir? 

2016 yılı Gamak adına birçok yeni ürününü devreye almak ve geniş olan ürün yelpazesini daha da fazla genişletmek adına çok önemli fırsatları barındıran bir yıldır. Bu yıl içerisinde 300 0C 2 saat dayanım sertifikamızı aldığımız duman motorlarımızı pazara sunduk. Yeni bir sayfa açtığımız bu ürün grubunda da iddialıyız ve firmalara özel, ortak sertifika çalışmalarına ve sanayiciler ile birlikte ürün geliştirmeye açığız.

Monofaze (tek fazlı) motorlarımızda sunduğumuz röleli ürünlerimizin yanı sıra alternatif olarak merkezkaçlı (mekanik anahtarlı) ürün taleplerine cevap vermek adına,  ağır şart çalışma dayanımı yüksek, merkezkaçlı monofaze ürünlerimizi yılın son çeyreğinde piyasaya sürüyor olacağız. Ürünümüzü, bu dönemde tüm müşterilerimize ulaşarak anlatıyor, bayilerimizin ve müşterilerimizin, markamıza duydukları güvenin karşılığı bir ürün ile karşılarına çıkacağız. Yine piyasada fazlası ile talep edilen, firmalara esneklik kazandıran, takılabilir ayaklı motor serimiz (Gamak Elit® serisi) adına hazırlıklarımız tüm hızı ile devam ediyor olup yılsonuna doğru devreye sokacağımız bu ürün grubu ile piyasada ses getireceğimize inanıyoruz.

Monofaze (tek fazlı) motorları

Ürünümüzün benzerlerinden farkı, takma ayakların yanı sıra takma flanşların da aynı anda uygulamaya giriyor olacağıdır. Ayrıca, ürünlerimizi tercih eden fren kullanıcıları ile ortak çalışmalar yaparak kendilerine uyumlu elektrik motoru üretimine girmeye hazırız. Yılın ikinci yarısı fren kullanımına direkt uygun ürünlerimiz devreye girmiş olacaktır. Bugün üretimini yapabildiğimiz IE3 verimli motor serisini, çok adetli seri üretime uygun hale yılsonuna kadar getirerek yurtiçi ve yurtdışı yüksek miktarlı taleplere hazır hale geleceğiz. Türkiye sanayisi için bir gurur nedeni olacak bu nokta bizim için sadece bir ara duraktır ve gelecek adına IE4 verimli motorlar hazırlıklarımız bu yıl ve önümüzdeki yıl devam edecektir. Ayrıca firmamız, prestijli ürün grubu adı altında, savunma sanayi, elektrikli otomobil, elektrikli otobüs ve rüzgar türbinleri sektörlerindeki büyük yerli ve yabancı oyuncular ile işbirliği projeleri geliştirmekte, projelere ortak olmakta olup bu alandaki başarılarımızı da zamanı geldiğinde Türk halkı ve müşterilerimize aktarıyor olacağız. Yanı sıra, bugünlerde yatırım ve fizibilite aşamalarında olduğumuz birden fazla yeni ürün çalışmalarımızı da, prototip aşamalarına geldiğimizde memnuniyetle kamuoyu ve müşterilerimiz ile paylaşıyor olacağız.

Sizce sektörün ana gündem maddesi ile firma olarak alanınızda yaşadığınız temel sorunlar nelerdir? Ayrıca faaliyet gösterdiğiniz alan itibariyle bağlı bulunduğunuz bakanlıktan beklentileriniz, öneri ve sıkıntılarınız nelerdir? 

Bugün sektörün en önemli gündem maddesi, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi, öncelikli olarak girilen ekonomik darboğaz ortamından çıkarak yükseliş dönemine geçmektir. Ülkede, güçlü yatırımın yüzünü gösterdiği, üretimin öneminin daha fazla arttığı, ihracatın yüksek oranlarda büyüdüğü ve dünya çapında ekonomilerin canlandığı o dönem geldiğinde, sektör ve şirketimiz de bu gelişimden fazlası ile nasibini alacaktır. Hazırlıklarımız yakın gelecekte olacağına inandığımız bu gelişim dönemi içindir. Diğer önemli madde ise sektör oyuncu sayısının zamanla artmaya başlamasıdır.

Ülkemizin gelişen sanayisi ve bölgesinde, fiyatta Uzakdoğu, kalitede Avrupa ile rekabet etmeye en yakın ülke olma sebebi ile elektrik motoru üretimi ve satışı cazip hale gelmiştir. Bu cazibeye paralel bu alana yatırımlar artmış ve oyuncu sayısı, yerli üretici ve yabancı ithalatçı ile beraber geçmişe göre üçe katlanmıştır. Şirketimiz bu durumun ve olası etkilerinin farkında olup üzerine düşenleri yapmaya çalışarak rekabet ile en üst seviyede başa çıkacaktır. Ayrıca, üretici firmaların, gelişen IE motor verim seviyelerine ayak uydurmaya çalışmaları, elektrik motoru kullanan sanayicinin verimli motor serilerine yönlenmeleri adına her türlü eğitim, uygulama ve teşvik ile devlet nezninde sağlanan ve sağlanması gereken düzenleme ve yaptırımlar da diğer önemli sektör gündemidir.

Diğer bir deyiş ile bakanlığımızın arkasında durmaya çalıştığı her türlü yaptırım, aslında sektörün kalitesini yukarı çekecek, belli firmaların kendisine çekidüzen vermesini sağlayacak olup aslında kazanan yine Türk sanayisi ve ekonomisi olacaktır. Öyle ki yaptırım beklentisi ile Türkiye’de direkt müşteriye satışını geçmişte bıraktığımız IE1 satışı ve üretimi, bu yaptırım tam olarak sağlanamadığı için tarafımıza negatif etki olarak dönmüştür.  Son iki yıl içerisinde yapılan devlet denetimlerinin sonuç vermesi adına TSE sertifikasyonuna sahip bir firma olarak, devletimize her türlü desteği vermeye ve ilgili projelerde, imkanlarımız dahilinde yer almaya hazırız.

Türkiye elektrik motorları sektörünün mevcut durumu ve sektör içerisinde ürünlerinizin kullanıcıya olası faydalarından bahseder misiniz. 

Türkiye elektrik tüketimi, 2015 yılında kW cinsinden bir rekora imza attı ve 264 milyar kWh tüketim sergiledi. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki 2015 yılında bu tüketimin 45%’ini sanayi kullanılmakta ve bu kullanımın 75%’i de AC asenkron motorlar tarafından tüketilmektedir. Bu da demektir ki ülkemizdeki elektrik motorları 90 milyar kWh elektrik tüketiyor. Örnek olarak, sanayide çift terimli gündüz vardiyası birim fiyatından hareket ile elektrik motorlarının yılda 18,5 milyar TL elektrik tükettiği söylenebilir ve elektrik motorunda sadece bir verim sınıfı atlamanın ülkeye kazancı yılda yaklaşık 400 milyon TL olacaktır. Sanayide üreticilerin de bu bilinçle hareket etmeleri halinde, fabrikalarındaki motorlarına bir sınıf atlatma karşılığı, 2-3% oranında elektrik  faturası azalışı olarak dönecek ve toplamında sağlanan getiriler, çok kısa sürede geri dönerek,  önce firmada sonra ülkede kalacak ve ilgili diğer kaynaklara aktarılabilecektir. Hal böyle iken, bu yıl yaklaşık 1 milyar TL civarında olduğu tahmin edilen sektör pazarının son iki yılda ülke ekonomisi büyümesine paralel hareket ettiği söylenebilir. Lakin oyuncu sayısının artması, oyuncu başına düşen payın azalması kısıtını beraberinde getirmektedir.  Geçmiş sektör tecrübelerine ilaveten, müşterisine en iyi ürünü sunan, hizmeti veren, en iyi fiyat ve kalite performanslarına sahip ve tüketicisinin geleceğinden şüphe etmediği güçlü firmalar ön plana çıkmaya başlayacaktır. Bizim de çabamız bu kriterlerde açık ara liderliğe oturmaktır.

Türkiye’deki elektrik motoru üretimini daha da güçlendirmek ve rekabet avantajını artırmak amacıyla yapılması gerekenleri aktarır mısınız?

Özellikle, standartlara uymayan düşük verim grubunda ülkeye motor girişi adına anti-damping uygulamasının devreye alınması gereklidir.  Zira, standartlara uygun olarak müşterilere daha verimli ürün sunmaya çalışan firmalar ile standart dışı düşük verim grubunda, ilk yatırım maliyetinin bir miktar düşük oluşunu, müşteriye cazibe olarak sunan bu firmalar ile rekabet, haksız rekabete girmektedir.  Firma olarak, ülkemizde her türlü rekabet kurallarına uyum hassasiyetmize ilaveten ihracata çıktığımızda da gittiğimiz ülkenin kurallarına paralel hareket çabamız, ithal ürünler adına Türkiye’de de geçerli olmalı ve başta IE1 ürünler olmak üzere, standartlara uygun olmayan ürün ve firmalar sektörden ayıklanmalıdır. Tabi ki bunlarla ilgili çaba ve takiplerimiz devam etmekte olup yakın gelecekte sektörden bazı gelişimleri duyuyor olabileceğiz. Ayrıca, üretim adına büyük bir heves ile beklediğimiz kuvvetli teşvik tedbirlerinin devreye girmesi halinde yurtdışı pazarlarda rekabet gücümüz çok ciddi artacak, Türkiye’den bizim de aday olduğumuz kendi sektörlerinde birçok firma, Dünya rekabetinde önemli bir rol alarak liderliğe oynayacaktır.

Sonuç ve gelecek

Aktardıklarımız itibari ile günümüzde, Dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmaların aksine firmamızın ortaya koyduğu adımlar ve hedefler, ülkemizin sanayisine ve geleceğine yaptığı yatırım ve güvenin göstergesidir. Firmamızın, geçmişten bugüne gelmesinde ön plana çıkan aktörlerinin yanı sıra bugün beraber çalıştığımız paydaşlarımızın (müşterilerimiz, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve ortaklarımız) eseridir. Bu eser, ülkesine ve sektörüne sorumluluklarını bilen ve bunları geleceğe taşıyan, firma ve ülke bayrağını Dünyada dalgalandırmaya çalışan, yüzünü modern yapıya çeviren ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olan bir firma olarak yoluna devam edecek ve bizler de ona eşlik edeceğiz. Bu bağlamda, bizlere güvenen ve yalnız bırakmayan tüm paydaşlarımızın gücünü arkamızda hissederek, çok daha başarılı bir gelecek adına var gücümüz ile bir Dünya markası olmaya çalışacağız.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com