Connect with us

REDÜKTÖR

I-MAK Hindistan 3. yılını kutluyor

Yayın tarihi:

-

I-Mak, Hindistan pazarındaki 3. yılını tamamlamanın mutluluğunu ve gururunu paylaşıyor. MGM ve VARVEL ortaklığı ile Hindistan pazarında büyümeye devam eden I-Mak, MGM-VARVEL yöneticisi Ravi Krishnamurthy ile birlikte bu pazarda 1.500.000 ürün referansı sağlayabilen geniş bir ürün yelpazesi ile çözümler üretiyor.

Geniş ürün ve yedek parça stoğu ve Chennai merkezli bir montaj fabrikası ile Hindistan’da müşterilerine hızlı ürün tedariki ve dinamik bir satış destek hizmeti sağlayabiliyor. Hindistan’ın stratejik bölgelerinde; Mumbai, Pune, Gujarat, Delhi, Hyderabad ve Bangalore, satış ofisleri ve mühendisleri ile güçlü bir ağ kurarak hem OEM hem de Hindistan endüstrisine sektöre özel redüktörler yapılmaktadır. Vinç ve kaldırma, su arıtma, çelik, gıda gibi birçok ileri gelen sektörde binlerce I-Mak redüktörü şu anda Hindistan’da hareketi sağlamaya devam etmektedir. Ayrıca, Hindistan’da birçok OEM müşterisi yurtdışı projelerinde I-Mak ürünlerini tercih ediyorlar. Bunun sebebi I-Mak’ın dünya genelinde yedek parça ve destek ağı bulunmasıdır.

Dünya genelindeki bütün piyasaları olağanüstü etkilemiş olan pandemiye rağmen, MGM-VARVEL-IMAK ortaklığı 2020 yılında büyüme kaydetmiş, daha hareketli bir 2021 için dört gözle beklemektedir. Marka aynı zamanda Hint pazarı için yeni seri redüktörler ve yeni yılda yapılacak organizasyonların duyurusunu yapmıştır. Yeni IRCM 143 (vinç redüktörü) kaldırma sektöründe pazarın en güçlü aktörlerine hizmet verecektir. Aynı zamanda ekibe Kasım 2020’de katılan yeni satış müdürü Anil Lueva’yı yeni görevi için tebrik ederiz. 15 yıldan fazla sektörel tecrübesi ile I-Mak Hindistan takımına gelecekte yeni vizyon ve enerji katacaktır!

2021 yılında, Hindistan I-Mak stratejilerinde kilit bölge olmaya devam ederek, Chennai’de etkinlik ve faaliyetleri her yıl artacaktır. 

Okumaya devam et
Yorum Bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MOTORLAR

SD6 Serisi Servo Motor Sürücüleri ile işinizi sağlama alın

Yayın tarihi:

-

Yazar:

STÖBER’in SD6 serisi servo motor sürücülerine entegre gelişmiş güvenlik modülü yeni ve güçlü SE6 Güvenlik Modülü.

SD6 Serisi Servo Motor Sürücüleri için SE6 Güvenlik Modülü

Önde gelen uluslararası güç aktarımı ve hareket kontrol uzmanı STÖBER, Pilz-Safe Automation ile iş birliği yaparak SD6 servo motor sürücüleri için yeni bir SE6 güvenlik modülü tasarladı.

SD6 serisi servo motor sürücülerini zaten kullanan veya kullanmayı planlayanlar için SE6 güvenlik modülü, EN 61800-5-2 ve EN ISO 13849-1 standartlarında, kullanımı kolay ve SIL 3, PL e’ye (kategori 4) kadar güvenlikle ilgili uygulamalarda güvenli sürücü izlemeye izin veren yeni bir modüldür. En kötü durumda bile 10 milisaniyeden daha düşük yanıt süresi, tasarım mühendislerinin makinelerdeki güvenlik mesafelerini minimumda tutmasını sağlayarak hızlı bir duruş sağlar.

Öne çıkan özelliklerinden biri, Güvenli Fren Kontrolü (Safe Brake Control – SBC) ve test döngüsü izlemeli Güvenli Fren Testi (Safe Brake Test – SBT) içeren “güvenli fren yönetimi”dir. STÖBER’in Servo Sürücü Aksesuarlarından sorumlu ürün müdürü, Markus Frei “Bu ürün, servo motor sürücüsünün yakında piyasaya sürülecek olan EN 16090-1 standartlarının gerekliliklerini yerine getirmesini sağlar ve Alman Sosyal Kaza Sigortası’nın (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung veya DGUV) bir yayınına dayanmaktadır” dedi. Frei, “DGUV ticaret yayını, DIN EN ISO 16090-1: 2016-02 taslak standardının temelini oluşturuyor, burada dikey eksenlerin güvenliği konusu ilk kez bir standartta tanımlanıyor” diyerek sözlerine devam etti. 

Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off – STO), Güvenli Durdurma 1 (Safe Stop 1 – SS1) ve Güvenli Durdurma 2 (Safe Stop 2 – SS2) işlevlerine ek olarak SE6, güvenli hareket ve güvenli hareket izleme işlevleri de sağlar. Güvenli Sınırlı Hız (Safely Limited Speed – SLS) ve Güvenli Hız Aralığı (Safe Speed Range – SSR) işlevleri, sürücünün, yapılandırılmış hız sınırı değerlerini aşmamasını sağlar.

Güvenli Yön (Safe Direction – SDI) yapılandırılmış hareket yönünü izler ve Güvenle Sınırlı Artım (Safely Limited Increment – SLI) artışı güvenilir bir şekilde sınırlar. Güvenli Çalışma Durdurma (Safe Operating Stop – SOS) özelliği ile de etkin bir duruşu izler.

Kontrolsüz olarak durmayın!

Pilz-Safe Automation ile birlikte geliştirme sırasında gerçek dünyaya uygunluk konusu öncelik kazandı ve sonuç olarak tüm güvenlik fonksiyonları SIL 3, PL e’ye (kategori 4) kadar kullanılabilir hale getirildi.

Ayrıca SE6, bir limit değeri aşıldığında veya acil bir durdurma durumunda kullanıcının değişken bir şekilde yanıt vermesine izin verir. “Bir limit değeri ihlal edildiğinde servo motor sürücüsünü derhal kapatmak ve sürücünün kontrolsüz bir şekilde durdurulmasını sağlamak her zaman iyi bir fikir değildir. Hızlı ve basit bir yeniden başlatma için, eğer kontrolcü bunu yapamazsa, kontrollü bir müdahale için sürücüyü, bilinçli olarak durdurmak her zaman daha iyidir” diyor Frei

Sistem maliyetlerinizi azaltın

Özel motorlar, encoderler, kablolar, duruş veya hız algılama sensörlerinin kullanılması SE6 güvenlik modülünü kullananlar için gerekli değildir. Kullanıcı mevcut sürücü yapılandırmalarını yeniden kullanabilir veya uygulamaya uygun bileşenlere geçiş yapabilir. Bu da genellikle sistem maliyetlerinde bir azalma ile ilişkilidir.

Makinenin verimliliğini ve kullanılabilirliğini artırmaya devam etmek için, güvenlik fonksiyonlarının izleme mekanizmaları temel standart gereksinimlerin ötesine genişletilmiştir. Konuma dayalı sınır değer izleme veya parazit sinyallerinin öngörülü gizlenmesi sayesinde, amaçlanan sınır değerlere minimum parazit mesafesi ile yaklaşılabilir.

Çıkarılabilir veri deposuyla (paramodül) devreye almak çok kolay

Birçok STÖBER sürücü ürününde olduğu gibi, kullanıcı yalnızca çıkarılabilir veri deposunu (paramodül) değiştirmek ve değiştirmeyi onaylamak zorunda olduğu için değiştirme kolaydır. Bu sayede genel cihaz yapılandırmasını (parametreleri) yeni servo motor sürücüne aktarabilir ve bir uzmanlığa veya yazılım aracına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Tutarlı ve iki kanallı bir yapıya sahip olan SE6 güvenlik modülü, tüm entegre bileşenleri her cihaz güç açılışında, her Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off – STO)’dan sonra ve çalışma sırasında test eder. Sonuç olarak, emniyet fonksiyonlarının döngüsel fonksiyon testleri son kullanıcının bulunduğu yerde belgelendirmeye tabi olmayı ortadan kaldırılabilir.

STÖBER’in 6. nesil sürücüleri, yüksek verimli çok eksenli uygulamalar için güçlü, bağımsız ve çok eksenli servo motor sürücüleri sunar. Bu ürün ailesinin bir parçası olan esnek SD6 tek eksenli servo motor sürücüsü, 85 Amper akım değerine kadar nominal bir çıkış akımına sahiptir ve öncelikle merkezi olmayan hareket kontrolü ve sürücü tabanlı uygulamalarda kullanılır. Aynı zamanda lineer ve dönel senkron servo motorların yanı sıra asenkron motorları da kontrol eder.

Modüler arayüz konseptinin ve geniş aksesuar yelpazesinin bir avantajı, SD6 serisi servo motor sürücüsünün en özel tahrik görevlerini bile çözmek için hassas bir şekilde yapılandırılabileceği anlamına gelir.

CANopen, EtherCAT veya PROFINET haberleşme protokolü kartları daha yüksek seviyede bulunan kontrolöre bağlantı için seçilebilir.

Okumaya devam et

REDÜKTÖR

Planet redüktör nedir?

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Planet redüktör ya da planet dişli redüktör, yüksek tork gereksinimi ve hassasiyet ihtiyacı duyulan uygulamalar için tasarlanmış özel bir redüktör çeşididir.

Güç aktarım uygulamalarında geniş bir kullanım alanı olan planet redüktörler, parçalı yapıda üretilen bir redüktör çeşididir. Düşük hacimde yüksek tork üretimiyle tercih sebebi olan bu redüktör çeşitleri, pek çok farklı sektör ve uygulamada kullanılmaktadır. Planet redüktörlerde çark sayısı arttıkça yükün dağılımı da artacağından, tork değerlerinde de artış imkânı mevcuttur. 

Planet redüktörler ne gibi kullanım avantajları sunar?

Düşük hacimde ve dönme gücünde yüksek tork ve verimlilik değerleri sunması, planet redüktörlerin sunduğu en büyük avantaj olarak öne çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde geniş bir kullanım alanına sahip bir mühendislik ürünüdür. Sağlam bir yapı sunan planet redüktörler, uzun kullanım ömürleriyle oldukça kârlı yatırımlar olarak da tercih sebebi olur. Basit bir kullanım imkânı sunan planet redüktörler, son derece sessiz çalışmaktadır. Ayrıca bakım masrafı da son derece düşük seviyelerdedir. 

Planet redüktör seçimi nasıl yapılır?

Planet redüktör seçiminde şu hususları göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır:

  • Öncelikle ürünün kullanılacağı sistemin ihtiyaçları doğru şekilde tespit edilmelidir. Redüktörün maruz kalacağı günlük çalışma yoğunluğu ve dur-kalk sayıları seçim için önemli parametreler arasında yer alır.
  • Ürünün kullanılacağı ortam ve özellikle ısı değerleri de son derece önemlidir. Eğer planet redüktör ünitesi yüksek ısı değerlerine sahip bir ortamda kullanılacaksa buna uygun bir ürün seçimi yapılmalıdır.
  • Ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise redüktörün maruz kalacağı radyal ve eksenel yükün önceden tespit edilmiş olmasıdır. 
  • En doğru planet redüktör seçimini yapmak için profesyonel destek almak son derece yerinde olacaktır.

Piyasada pek çok farklı yerli ve yabancı redüktör üreticisinin üretmiş olduğu planet redüktörler bulmak mümkündür. Planet redüktör fiyatları, ürünün kalite seviyesi gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir.

Okumaya devam et

REDÜKTÖR

Endüstriyel yatık tip redüktör seçim kriterleri

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Gelişen imalat teknolojileriyle birlikte birim hacimde daha yüksek tork değerlerine sahip redüktör ihtiyacı kullanıcıların en önemli beklentilerinden biri haline gelmiştir. Daha kompakt ve hafif redüktör çözümleri sayesinde daha estetik tasarımlara sahip makinalar daha az maliyetlerle mümkün olmaya başlamıştır. Eski nesil endüstriyel yatık tip redüktör modellerinde hacimler yüksek tork değerlerini mukavemetli şekilde taşıyabilmeleri için oldukça büyük yapılıyordu. Kompakt endüstriyel tip redüktörlerin üretilmesine başlanmasıyla birlikte parçalı dizaynlar yerine monoblok gövde yapısına geçildi ve birim hacimde daha yüksek tork değerlerine ulaşıldı. Bu yapı beraberinde birçok avantaj getirdi. Tek seferde işlenen gövde ile daha hassas imal edilmiş rijit gövde yapıları ve her yönden montaj edilebilme sayabileceğimiz başlıca avantajlardır.

Ağır endüstri tipi redüktörler genelde yayılı eksene sahip ağır çalışma şartları için tasarlanmış redüktörlerdir. Kademeler yatay düzlem üzerinde yerleştirilerek giriş ve çıkış milleri arasındaki mesafe (eksen mesafesi) maksimum uzunlukta tutulmaktadır. Bunun temel sebepleri giriş ve çıkış miline montajı yapılabilecek bağlantı elemanlarının montajı esnasında yeterli mesafenin elde edilebilmesi ve redüktör yüzey alanının büyük olmasından dolayı termal güç değerlerinin yüksek tutulmaya çalışılmasıdır.

Yılmaz Redüktör H Serisi paralel milli helisel dişli endüstriyel tip redüktör.

Endüstriyel tip redüktör seçimlerinde,

  • Mekanik kontrol
  • Termal kontrol
  • Radyal yük kontrolü

yapılması gereken temel kontrollerdir. Bunun dışında seçilen redüktörün çalışılacak montaj pozisyonuna göre uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Mekanik kontrol

Redüktörün gerçek çalışma şartlarında yeterli mekanik emniyete sahip olacak şekilde servis faktörünün belirlenmesidir. Günlük çalışma süresi, saatteki start-stop sayısı ve makinenin maruz kalacağı yük sınıfı servis faktörünün belirlenmesinde kullanılacak parametrelerdir. Günlük çalışma süresi ve saatteki start-stop sayısı makinanın çalışma sürelerinden kolayca tayin edilebilir. Yük sınıfı değeri ise rotora indirgenmiş atalet kuvveti formülünden veya tecrübe ile elde edilmiş tablolar kullanılarak elde edilebilir. Aşağıdaki formüller yardımı ile yük sınıfı seçilebilir.

Yük sınıfının belirlenmesinden sonra aşağıdaki diyagram kullanılarak gerekli servis faktörü değerine ulaşılabilir.

Örneğin saatte 100 start-stop yapan ve günde ortalama 8 saat çalışan orta darbeli yük sınıfına sahip redüktörün olması gereken servis faktörü değeri yukarıdaki diyagram kullanılarak 1,3 olarak kolayca bulunabilir.

Termal Kontrol

Yeni nesil endüstriyel redüktörler birim hacimde yüksek tork prensibi ile tasarlandığından dolayı aynı tork değerlerinde eski nesil tasarlanmış gövdelere göre yüzey alanları daha küçüktür. Bu da gövdeden doğal yollarla transfer edebileceği ısı enerji miktarının daha az yani termal güç değerlerinin daha düşük olduğu anlamına gelmektedir. Bundan dolayı yeni nesil endüstriyel redüktörlerde seçim esnasında termal yönden kontrol daha önemli hale gelmiştir.

Redüktörün çalışacağı ortam sıcaklığı ve redüktörün üzerinden geçecek güç değerleri termal kontrolde kullanılacak iki önemli parametredir. Yılmaz Redüktör H Serisi kataloglarında çeşitli ortam sıcaklık değerlerine bağlı olarak termal güç değerleri bulunmaktadır. Bu değerler redüktöre verilen ortam sıcaklığında bağlanabilecek maksimum motor gücünü göstermektedir. Dolayısıyla kullanılabilecek maksimum efektif motor gücünün bu güç değerinin altında kalması gerekir. Aksi takdirde ilave soğutma ekipmanları kullanılarak bir çözüm elde edilebilir. Yine her bir soğutma ekipmanı için ortam sıcaklığına bağlı olarak termal güç değerleri kataloglarda mevcuttur. Yılmaz Redüktör firması soğutma ekipmanı olarak fan, serpantin, ısı eşanjörü ve radyatör kullanmaktadır. Aşağıda görülen Yılmaz Redüktör H Serisi endüstriyel tip redüktör katalog sayfasından ortam sıcaklığına bağlı olarak her bir soğutma tipi için termal güç değerlerini bulmak mümkündür.

Yılmaz Redüktör H Serisi termal güç değerleri katalog sayfası

Fan soğutması

Redüktörün giriş miline montajı yapılan ve giriş milinden aldığı hareketle ortamdaki havayı redüktör gövdesi üzerine üfleyen soğutma ekipmanıdır. Redüktör giriş miliyle beraber döndüğü için giriş mil hızının düşük olmaması gerekir. İdeal dönüş hızı 1400 d/dak’dır. Giriş tarafında herhangi bir aktarma organı (kayış-kasnak gibi) ile redüksiyon yapılarak redüktöre hareket veriliyorsa fanın dönüş hızı düşeceği için bu tür çalışma şartlarında önerilmez.

H Serisi endüstriyel tip redüktör fan soğutması

Serpantin soğutması

Serpantin, ısı transfer katsayısı yüksek olan bakır malzemeden üretilmektedir. Yağ ile temas edecek şekilde redüktör içerisine montaj edilmektedir. Soğutma suyu bulunan işletmelerde soğutma suyunun serpantin içerisinden geçirilmesi ile redüktör içerisindeki yağ soğutulmaktadır. Serpantin kullanımında suyun kireçli olmamasına dikkat etmek gerekir. Minimum su giriş sıcaklığı ve debi değeri kataloglarda verilmektedir.

H Serisi endüstriyel tip redüktör serpantin soğutması

Isı eşanjörlü soğutma

Isı eşanjörleri redüktörün üzerine montaj edilen yağ pompası, pompa motoru, yağ filtresi ve dağıtıcı elemanlarla birlikte kullanılan soğutma ekipmanlarıdır. Redüktör yağı pompa vasıtasıyla eşanjörden geçirilir. Aynı esnada eşanjörden geçen soğutma suyu yağı soğutur ve yağ redüktöre geri döner. Serpantin soğutmasında olduğu gibi eşanjör kullanımı içinde kullanılacağı işletmede soğutma suyuna ihtiyaç vardır.

H Serisi endüstriyel tip redüktör eşanjör soğutması

Radyatör soğutması

Radyatör soğutmasında radyatör üzerinde bulunan fan ortam havasını radyatöre üfleyerek içerisinden geçen redüktör yağını soğutur. Soğutma suyuna ihtiyaç yoktur. Ortamın tozlu olması radyatörün soğutma kapasitesini düşüreceği için tozlu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmez.

H Serisi endüstriyel tip redüktör radyatör soğutması

Radyal yük kontrolü

Eğer redüktör giriş veya çıkış mili üzerinde elastik bir bağlantı dışında kayış-kasnak, zincir dişli gibi herhangi bir bağlantı elemanı kullanılıyorsa radyal yük kontrollerinin yapılması gerekir. Bağlantı tipine göre kataloglarda verilen formüller kullanılarak oluşacak radyal yük değeri bulunabilir. Hesaplanan radyal yük değerinin üretici firma kataloğunda verilen ve müsaade edilen radyal yük değerinin altında olması gerekir. Oluşabilecek radyal yük değerlerini aşağıdaki formüller yardımıyla yaklaşık olarak hesaplamak mümkündür.

Montaj pozisyonunun önemi

Seçilen redüktörün kullanılacağı montaj pozisyona göre üretici firma tarafından hazırlanması mekanik ve termal kontroller kadar önemlidir. Bunun için seçilen redüktörün montaj edileceği pozisyon üretici firmaya sipariş esnasında doğru olarak bildirilmelidir. Çünkü redüktör montaj pozisyonuna göre içerisindeki tüm hareketli parçalar yağ alacak şekilde yağ miktarı ayarlanıp ve gerekiyorsa ilave tedbirler alınarak son kullanıcıya gönderilir.

Yılmaz Redüktör endüstriyel tip redüktör montaj pozisyonları

Yukarıda bahsedilen tüm kontroller yapılırsa kullanım şartımıza uygun doğru redüktörü kolayca seçebiliriz. Devreye alınan redüktörün kullanım şartlarında olabilecek değişikliklerde (motor gücü veya montaj pozisyonu değişikliği gibi) üretici firmaya bilgi verilmesi gerekir. Böylece yüksek verimli ve maksimum çalışma ömrüne sahip kullanım şartları elde edilebilir.

Yılmaz Redüktör’ün üst düzey çözümleri için MEG Endüstri ile irtibata geçebilir, dilerseniz megendustri.com.tr web sitesini ziyaret edebilir ya da info@megendüstri.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Okumaya devam et
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com